Dziś miało miejsce szczególne wydarzenie, którym było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej postaci Wilhelma Przybyszowskiego. Doktor Przybyszowski (1867- 1919) leczył mieszkańców Żabna, a także Powiśla dąbrowskiego. Na początku swojej kariery lekarskiej ratował mieszkańców dotkniętych epidemią cholery. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Pragi, gdzie podjął pracę w szpitalu Rudolfinum. Po kilku miesiącach jednak powrócił do Żabna, gdzie pomagał ofiarom epidemii tyfusu plamistego. Po zarażeniu się tą chorobą zmarł w wieku 52 lat.

Przy hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie odsłonięta została dziś tablica pamiątkowa dedykowana jego pamięci. Specjalnie na tę okazję Żabno odwiedziła kilkupokoleniowa rodzina doktora Wilhelma Przybyszowskiego. Tuż przed ceremonią odsłonięcia tablicy rodzina wraz z burmistrz Żabna Martą Herduś, zastępcą burmistrza Piotrem Brodą oraz starostą tarnowskim Romanem Łucarzem złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobie doktora Przybyszowskiego znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Żabnie. Pod halą z kolei miała miejsce główna ceremonia przygotowana przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Gminne Centrum Kultury i żabnieński samorząd. Po przywitaniu gości przez dyrektor ZSP w Żabnie Agnieszkę Kurzydym sylwetkę Wilhelma Przybyszowskiego zebranym gościom przybliżył Adam Tomczyk. Po jego wystąpieniu w imieniu rodziny Przybyszowskich głos zabrał wnuk Wilhelma – Andrzej Przybyszowski, opowiadając o historii swojej rodziny i jej powiązaniu z Żabnem.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej wspólnie dokonali starosta tarnowski Roman Łucarz, burmistrz Żabna Marta Herduś oraz Andrzej Przybyszowski, poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Jerzy Kawik.

Dziękujemy rodzinie Wilhelma Przybyszowskiego za liczne przybycie i uświetnienie dzisiejszego dnia, wszystkim zebranym gościom w tym Radym Rady Miejskiej w Żabnie z Przewodniczącym Rady Andrzejem Głodem, Radnym Żabna, dyrektorom i przedstawicielom placówek kulturalnych i oświatowych, przedstawicielom służb mundurowych, stowarzyszeń, a także licznie zebranym uczniom Zespołu Szkoły Ponadpodstawowej im. ks. J. Pasierba w Żabnie.

Zapraszamy mieszkańców Żabna do spaceru pod halę, do zapoznania się z postacią Wilhelma Przybyszowskiego – lekarza czasów epidemii

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej pamięci Wilhelma Przybyszowskiego

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność