Muzeum im. Jana Wnęka w Odporyszowie

W Kościele Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Odporyszowie znajduje się Muzeum imienia Jana Wnęka. Kolekcja dzieł zebranych w owym budynku dotyczy eksponatów sakralnych, tworzonych przez Jana Wnęka w latach jego życia. Muzeum zawiera również ekspozycję poświęconą pasji wspomnianego wcześniej autora, jaką było lotnictwo.

Zbiór kolekcji dzieł zaczyna się w roku 1978, kiedy to ksiądz Henryk Chojnacki umieścił część z wykonanych przez Jana Wnęka Dzieł w wierzy Kościoła w Odporyszowie. Po bardzo wielu staraniach w roku 1991 utworzono oficjalnie muzeum.

Jan Wnęk, był cieślą i rzeźbiarzem. Określa się go często Wita Stwoszem z Powiśla oraz nieuniknione są porównania do Leonardo Da Vinciego, z powodu pasji do Lotnictwa. Według wielu historyków Jan Wnęk jest uznawany, za pierwszego w dziejach ludzkości człowieka, który stworzył pierwszy sterowalny statek powietrzny. Pasja tego człowieka okazała się jednak dla niego zgubna. Jan Wnęk testował swoje dzieło w praktyce, skacząc z wierzy Kościoła w Odporyszowie. Dzięki sile wiatru był on w stanie wznieść się przez chwilę i wykonał kilka udanych lotów.

10 czerwca 1869 roku, Jan Wnęk wykonał swój ostatni lot, podczas którego uległ wypadkowi. Ranny został zabrany przez mieszkańców Odporyszowa do swojego domu, gdzie przez okres 2 miesięcy walczył o swoje życie.

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność