Kościół w Otfinowie

Kościół Świętego Piotra oraz Świętego Pawła w Otfinowie, to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych w Gminie Żabno. Położony jest nie opodal rzeki Dunajec i góruje nad okolicą swoją strzelistą budowlą. 

Wzniesiony wg projektu Jana Sas – Zubrzyckiego w latach 1918 – 1929. Świątynia ta posiada trójnawowy układ, z transeptem i prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Zbudowana z cegły, z użyciem kamienia wyróżnia się obfitością i różnorodnością detali architektonicznych: neogotyckich i eklektycznych. Uroku dodaje czerwień cegły, a także szarości, biele i beże tynków. Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniem krzyżowo – żebrowym. Ściany zdobi ornamentalno – figuralna polichromia. Do całości wystroju dochodzą piękne, cenne witraże okienne. Oglądać możemy pięć neogotyckich ołtarzy. W głównym ołtarzu mieści się obraz Najświętszej Maryi Panny. Ciekawe są również neogotyckie ambony i konfesjonały.

Kościół posiada bogatą historię. W swoich początkach w parafii istniała drewniana świątynia, którą postanowiono zastąpić nową. Okres budowy nowej świątyni przypadał na czas gdy trwała jeszcze I wojna światowa. Wówczas to zniszczeniu uległa drewniana świątynia oraz świeżo postawiony nowy kościół. We wymienionych wyżej latach oraz przez wspomnianego architekta stworzono oraz postawiono znany nam do dzisiaj obiekt w Otfinowie.

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność