W ramach projektu „Żabnieńskie drogi do niepodległości” oraz Gminnych Obchodów 160. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się dziś spotkanie, na którym debatowano, a przede wszystkim przypominano sylwetki i bohaterskie dokonania Powstańców pochodzących i działających na terenie gminy Żabno. Miejscem spotkania była sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury, jednak tuż przed rozpoczęciem części konferencyjnej władze samorządowe gminy wraz z Wicewojewodą Małopolski i harcerzami z V Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej działającej w Żabnie, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci pod Krzyżem Powstańców, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Żabnie. Modlitwę w intencji walczących i poległych odmówił ks. Antoni Mikrut.
Tuż po oddaniu honorów na cmentarzu, udano się w kierunku Gminnego Centrum Kultury, gdzie miały miejsce: wręczenie odznaczeń państwowych oraz konferencja popularnonaukowa „Żabno i okolice w dobie wydarzeń lat 1863-1864”. Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją, by wręczyć medale za zasługi. Uroczystego nadania, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dokonał Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz. Renata Kawula otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi, Lucyna Warzecha oraz Katarzyna Smolik odznaczone zostały Srebrnymi Medalami Komisji Edukacji Narodowej.
Kolejnym punktem obchodów była konferencja, podczas której prelegenci przybliżyli dokonania bohaterów czasu powstania. Ks. Łukasz Bochenek swoje wystąpienie poświęcił niedomickim powstańcom, o których napisał promowaną w tym roku książkę „Powstańcy z Niedomic”. O „Wychowaniu do patriotyzmu” opowiedział Adam Tomczyk, z kolei Mieczysław Czosnyka przybliżył losy wybranych bohaterów styczniowej insurekcji związanych z obecna gminą Żabno. Obchodom towarzyszyła również promocja książki Adama Tomczyka „Pro Patria et memoria”, a także otwarcie wystawy „Powstanie Styczniowe w gminie Żabno i okolicach”. Jak to przy takich wydarzeniach w GCK nie mogło zabraknąć poczęstunku, o który zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Ilkowic.