Święto Latawca i Szarej Lilijki było okazją do wspólnej zabawy, integracji środowiska harcerskiego oraz wymiany doświadczeń. W piątek 21.10 i sobotę 22.10, na terenie Szkoły Podstawowej im. St. Wyspiańskiego w Żabnie, harcerze i zuchy z Krakowa, Tarnowa, Bistuszowej, Lisiej Góry, Łowczowa i Żabna wzięli udział
w VII Święcie Latawca i Szarej Lilijki. Nad tym przedsięwzięciem patronat honorowy objęli Starosta Tarnowski Pan Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Żabno, Pani Marta Herduś oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie.
W piątek wieczorem rozpaliliśmy ognisko. Były wspólne zabawy i śpiew. Strażnicy ognia pilnowali aby płomień wesoło błyskał. Na zakończenie zawiązaliśmy krąg.
Sobota rozpoczęła się na szkolnym „orliku” apelem, następnie nastąpiła prezentacja wykonanych własnoręcznie przez poszczególne drużyny i gromady latawców. Szybując po niebie nie umykały bystremu oku członków jury, którzy oceniali sposób wykonania. Atrakcją były balony na ogrzane powietrze przygotowane przez harcerzy z 19 TDH. Kiedy skończyła się część pokazowa i kolorowe kształty wylądowały na ziemi, uczestnicy Święta ruszyli realizować przeróżne warsztaty. Każdy znalazł dla siebie coś ciekawego! Ćwiczenia prowadzone przez strażaków z OSP w Żabnie, warsztaty
I pomocy z ratownikiem medycznym, gry strategiczne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie, warsztaty strzeleckie i musztra, warsztaty plastyczne przygotowane przez Gminne Centrum Kultury w Żabnie, pyszny gulasz i wata cukrowa przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Siedliszowic „U Tatara” oraz słodkości przygotowane przez rodziców cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Podczas końcowego apelu wszystkim uczestnikom zostały wręczone nagrody za przygotowane latawce.
W przygotowaniu Święta zaangażowali się harcerze 5 Tarnowskiej Drużyny Wielopoziomowej wspólnie z rodzicami.
Wsparcia, w postaci upominków i nagród, udzieliło Starostwo Powiatowe
w Tarnowie, Urząd Miasta i Gminy w Żabnie oraz Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie i Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wszystkim którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia Święta serdecznie dziękujemy.