Spacer po Żabnie śladami ks. Janusza St. Pasierba

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie była organizatorem spaceru po Żabnie śladami ks. Janusza St. Pasierba, który poprowadziła Agata Wajda-Tylek.

Uczestnicy spaceru wysłuchali opowieści o życiu ks. Janusza Pasierba w Żabnie oraz fragmentów jego twórczości, w których opisywał Żabno swojego dzieciństwa, wspominał rodzinę i ważne dla niego osoby a także doświadczenia, które wywarły wpływ na jego późniejsze życie. Jednym z punktów programu było odwiedzenie miejsca, w którym stał, nieistniejący już dziś, dom dziadków. Wygląd tego domu z opisów ks. Pasierba i wspomnień mieszkańców odtworzył i narysował specjalnie na tę okazję Jan Wójcik.

Przy tablicy pamiątkowej nadania imienia Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie złożone zostały kwiaty i zapalony znicz. Znicze zapłonęły też na grobach rodziny Tomaszewskich oraz księży, którzy odegrali dużą rolę w kształtowaniu charakteru młodego Pasierba, w kwaterze żołnierzy i na grobie pomordowanych Cyganów. Ostatnim przystankiem na trasie spaceru był cmentarz żydowski.

 

Każdy uczestnik spaceru otrzymał w prezencie projektową torbę.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu  „Nieduże Żabno, a jak wielkie skrzyżowanie dróg – wokół twórczości ks. Janusza St. Pasierba”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność