Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE

Przemoc jest zjawiskiem, które występuje powszechnie w społeczeństwie i dotyka osoby o różnym statusie społecznym. Jest skutkiem i przyczyną dysfunkcji  w rodzinie. Przemoc jest doświadczeniem traumatycznym, którego skutkiem są zarówno szkody na zdrowiu psychicznym i fizycznym, jak i poważne długotrwałe problemy ujawniające się w życiu dorosłym jako konsekwencje przemocy doświadczanej w dzieciństwie. Nie zależnie od definicji  zjawiska przemocy są nią wszystkie działania, które naruszają  dobra osobiste i prawa osoby dotkniętej przemocą,  a także innych osób wspólnie zamieszkujących. Przemoc powoduje utratę bezpieczeństwa, naraża na utratę życia i zdrowia, utratę godności osobistej,  swobodę  i wolność. Wywołuje także cierpienie  i krzywdy moralne u osób, które jej doznają.

Jeśli ktoś :

– bije, szarpie, kopa, dusi, popycha,

-izoluje, wyzywa, ośmiesza poniża,

-zmusza do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych,

-nie łoży na utrzymanie osób wobec, których istnieje taki obowiązek,

-nie zaspakaja potrzeb materialnych,

-niszczy rzeczy osobiste, demoluje mieszkanie, wynoszenie sprzętów i ich sprzedaż,

-wyzywa, straszy ośmiesza za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Jeżeli w Twoim życiu występuje lub wystąpiła jedna lub więcej z wymieniowych powyżej oznak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy.

Nieprawdą jest , że przemoc jest wtedy gdy są widoczne ślady. Nie trzeba mieć siniaków, złamanych  kości aby być ofiarą przemocy domowej. Poniżanie, wyzwiska , zaniedbania bolą tak samo.

Nawet po wielu latach można przerwać przemoc.

Pomoc możesz uzyskać:

 

Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie i porady psychologiczne  116-123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00 powstał z myślą o osobach , które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Więcej informacji na stronie www.116123.edu.pl

 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111

Czynne codziennie w godzinach od 12.00 do 20.00 . Więcej informacji na stronie www.116111.pl

 

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci  800-100-100

To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc, wykorzystywanie seksualne, uzależnienia, depresja. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Więcej informacji pod adresem pomoc@800100100.pl  strona www.800100100.pl

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Żabnie ul. Św. Jana 3a  tel. 505 439 950 -bezpłatne porady prawne i wsparcie psychologiczne

 

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność