NIEZWYKŁA LEKCJA Z SYMULATOREM STAROŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻABNIE

 Czy czynności związane z zaparzeniem herbaty, zapłaceniem za zakupy, albo podniesieniem przedmiotu z podłogi mogą być dużym problemem dla sprawnej fizycznie osoby? Tak! Wystarczy, ze zostanie jej dodanych  ….. 40, 50 lub 60 lat!

,, Edukacja do późnej dorosłości ‘’- to projekt społeczny realizowany przez Stowarzyszenie ,,Seniorpedia – Razem, Chętnie, Wzajemnie’’.  W ramach tego projektu, już po raz drugi na zaproszenie pani Magdaleny  Nikolov – Kłosowskiej, młodzież Szkoły Podstawowej w Żabnie miała okazję na własnej skórze doświadczyć zmian związanych z procesem starzenia się.

Podczas multimedialnych warsztatów z symulatorem starości poprowadzonych przez panią doktor Katarzynę Jasiewicz uczniowie klasy VIB przekonali się m. in. jak zaćma, osłabienie zdolności słyszenia czy ograniczenia ruchu w stawach mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Symulator starości to specjalny strój, który ogranicza ruch i zwiększa ciężar osoby o zadaną ilość kilogramów. Okulary pozwalają zobaczyć świat oczami osoby chorej na zaćmę, jaskrę czy cukrzycę. Słuchawki ograniczają słuch, a nakładki na buty stwarzają problemy z utrzymaniem równowagi. Aby poznać problemy chorującego na Parkinsona osobom zakładane są specjalne rękawiczki, które powodują drżenie rąk.

Warsztaty wywołały wśród uczniów wiele emocji, a ich głównym celem było zwiększenie empatii oraz uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby osób starszych, nie tylko tych bliskich, ale także tych spotykanych na ulicy. Każdy, kto wypróbował taki symulator jest w stanie lepiej zrozumieć starszych ludzi oraz osoby niepełnosprawne. Doświadczanie takich przeżyć osobiście na pewno zostanie na długo w pamięci naszych uczniów.

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność