Miejsca Pamięci w Gminie Żabno

Pomnik pamięci ofiar zbrodni katyńskiej w Żabnie

17 września 2020 roku na terenie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Żabnie, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.
 
Pomnik został umieszony pod dębem pamięci porucznika Mieczysława Seweryna.
 
Na tablicy wspomniane są nazwiska wymienionego już wyżej Mieczysława Seweryna, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej w 2010 roku oraz nazwiska majora Mieczysława Kurkowskiego oraz plutonowego Kazimierza Pacanowskiego, żołnierzy poległych na froncie wschodnim.

Cmentarz Wojenny w Żabnie

Cmentarz wojenny w Żabnie jest to miejsca upamiętnienia poległych żołnierzy z armii rosyjskiej oraz austro-węgierskiej w trakcie I wojny światowej.

Na cmentarzu znajdują się łącznie 242 mogiły żołnierzy, z których 15 to mogiły zbiorowe, a 69 pojedyncze groby.

 

 

 

Macewa pamięci żydowskich mieszkańców Żabna i okolic

20 września 2020 roku uroczyście odsłonięto macewę pamięci żydowskich mieszkańców Żabna i okolic.

Upamiętnia nie tylko samych dawnych mieszkańców, ale również miejsce gdzie powstało na początku maja w 1942 roku Getto Żydowskie, w którym zgrupowane było ok. 700 osób.

W połowie września 1942 podczas operacji Aktion Reinhardt część osób została wyprowadzona na rynek w Żabnie, a pozostałe wywiezione do obozu Bełżcu gdzie zginęły.

Cmentarz Wojenny w Niedomicach

Cmentarz Wojenny w Niedomicach to jedno z 4 miejsc w Gminie Żabno, gdzie zostały pochowane mogiły żołnierzy z okresu I wojny światowej.
 
W Niedomicach znajduje się 318 mogił żołnierzy niemieckich oraz rosyjskich. Pochowani są oni w 4 mogiłach zbiorowych oraz 34 grobach pojedynczych. 

Cmentarz Wojenny w Pasiece Otfinowskiej

Cmentarz Wojenny w Pasiece Otfinowskiej jest miejscem pochówku żołnierzy armii Austro-Węgier poległych w trakcie działań wojennych podczas I wojny Światowej.

Pochowane jest w tym miejscu 189 żołnierzy, z czego 61 jest pochowanych w grobach indywidualnych. 

Cmentarz Wojenny w Otfinowie

Cmentarz Wojenny w Otfinowie to największe z 4 miejsc pochówku żołnierzy poległych w trakcie walk podczas I wojny Światowej.

Pochowano tutaj 490 żołnierzy armii niemieckiej oraz rosyjskiej. Pochowani są oni w 85 grobach pojedynczych, a także w aż 18 mogiłach zbiorowych.

Cmentarz Żydowski w Żabnie

Cmentarz Żydowski w Żabnie jest miejscem pozostałości po społeczności wyznania mojżeszowego, która od XVI wieku zamieszkiwała tereny miasta Żabna.

W Trakcie II wojny światowej został on zniszczony przez niemieckich okupantów, jednak nie doszczętnie, gdyż zachował się kilka macew.

W 1991 roku organizacje żydowskie dokonały remontu cmentarza.

Tabliczka upamiętniająca Kościół Szpitalny pod wezwaniem Świętego Krzyża w Żabnie

Tabliczka jest poświęcona pamięci drewnianego kościoła, który został doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru w 1799 roku.

Nazwa Kościoła, pochodzi od tego, że służył on ubogim, którzy mieszkali w pobliskim szpitalu. Po zniszczeniu kościoła p.w. Ducha Świętego w 1657 r. przez wojska Jerzego Rakoczego, przez 27 lat pełnił funkcję świątyni parafialnej.

Dąb pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej w Łęgu Tarnowskim

Na terenie pałacu w Łęgu Tarnowskim znajduje Dąb Pamięci Porucznika Jana Herdusia, który jest jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Został on posadzony w ramach programu “Katyń …. ocalić od zapomnienia”, powstałego z inicjatywy Ś.P. prezydenta III RP Lecha Kaczyńskiego.

Kamień Grunwaldzki w Łęgu Tarnowskim

Kamień Grunwaldzki w Łęgu Tarnowskim powstał w celu uczczenia 500 rocznicy zwycięstwa Polaków nad Krzyżakami w 1410 roku Bitwy Pod Grunwaldem. 

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność