79. rocznica oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego FKL Ravensbrück

W ramach obchodów 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego
(14 kwietnia 2024) harcerze 5 TDH im. Janusza Korczaka wzięli udział w wyprawie edukacyjno-memoratywnej do Ravensbrück.
W jej trakcie w drugim dniu uczestniczyliśmy w uroczystościach w Grünebergu – podobozie FKL Ravensbruck. Odwiedziliśmy cmentarz w Fürstenbergu, gdzie złożono wieńce na grobie polskich więźniarek oraz urodzonego w obozie dziecka, Marka Rzewuskiego.
Trzeci dzień to udział w oficjalnych uroczystościach w muzeum Miejsce Pamięci i Przestrogi FKL Ravensbrück oraz mszy świętej w Bunkrze. Spotkaliśmy się z Panią Barbarą Piotrowską, która jako niespełna 9-letnia dziewczynka po powstaniu warszawskim w październiku 1944 roku, trafiła wraz z matką do obozu. Tam również miał miejsce najbardziej przejmujący moment wyprawy – wrzucenie przez uczestników białych i czerwonych róż do jeziora Schwedt przylegającego do KL Ravensbrück, do którego były wrzucane prochy więźniarek po spaleniu w obozowym krematorium.
W ostatnim dniu odwiedziliśmy były niemiecki obóz koncentracyjny w Sachsenhausen, gdzie uwięziono większość profesorów aresztowanych 6 listopada 1939 r. w czasie Sonderaktion Krakau. Tam oddaliśmy cześć gen. Stefanowi Roweckiemu „Grotowi”, dowódcy Armii Krajowej, który został tam zamordowany na początku sierpnia 1944 roku, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem generała, byliśmy także w celi w jednym z bloków więziennych (Zellenbau), gdzie Niemcy przetrzymywali Stefana Roweckiego „Grota”.
Wyjazd pełen emocji, wzruszeń, spotkań zakończyliśmy się w Berlinie, przy Reichstagu, Bramie Brandenburskiej, pomniku pomordowanych Żydów Europy oraz na terenie muzeum „Topografia Terroru” a także przy pozostałościach muru berlińskiego i w berlińskim Instytucie Pileckiego.
Dziękujemy za zaproszenie do udziału w wyprawie organizatorom, Instytutowi Pamięci Narodowej i Stowarzyszeniu Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność