Projekt innowacji pedagogicznej w ZSPiP w Otfinowie ” Edukacja przez szachy “

Projekt innowacji pedagogicznej w ZSPiP w Otfinowie

” Edukacja przez szachy “

 

Turniej szachowy klasy IV – VIII  2024

 

 

Od października 2023 roku w naszej szkole, wśród klas IV – VIII  rozpoczęto projekt ” Edukacja przez szachy “. Gra w szachy przyspiesza rozwój intelektualny – szczególnie pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia. Uczy radzenia sobie z problemami, a także kształtuje osobowość. Szachy uczą logicznego myślenia, spokoju ducha, umiejętności przewidywania i planowania, kształtują zdolność koncentracji i analitycznego myślenia, zwiększają IQ i poprawiają zdolności geometryczne, a w późniejszym wieku  gra w szachy opóźnia proces demencji i ryzyko wystąpienia nagłego zaniku pamięci. Kiedy zacząć naukę gry w szachy? Najnowsze badania wskazują, że najlepszy wiek to… 4 lata! Okazuje się, że wówczas dziecko jest już w stanie zrozumieć zasady gry oraz to, jak poruszają się konkretne figury i która jest najsilniejsza, a nawet – czym jest szach-mat.

Nasi uczniowie mogli poznawać zasady gry na lekcjach wychowawczych, następnie mogli korzystać z plansz na świetlicy szkolnej, gdzie pod opieką nauczycieli zagłębiali się w tajniki tej rozwijającej gry.

W grudniu 2023 rozpoczęły się pierwsze eliminacje  pomiędzy chętnymi do wzięcia udziału w I konkursie szachowym w szkole.

02.02.2024 odbył się I Turniej Szachowy. Do finału dostali się : Martyna Wdowikowska, Aleksander Gut, Szymon Gawryś oraz Jakub Jaworski.

Finałowa czwórka podczas trzech lekcji walczyła o najwyższe trofeum. Ostatecznie zwycięzcą turnieju został Szymon Gawryś ! II m-ce zajął Jakub Jaworski, III m-ce wywalczył Aleksander Gut, IV m-ce zajęła Martyna Wdowikowska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

 

Elżbieta Tatarczuch

Małgorzata Kalita

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność