Tymczasowe wstrzymanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

List dr Piotra Gąsiorowski

Zastępcy Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Tymczasowe wstrzymanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) naboru nowych wniosków wzbudziło wśród samorządów i mieszkańców zrozumiałe emocje. Jednak działanie to wynika z konieczności uszczelnienia programu operującego środkami publicznymi. Jest także odpowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW na sygnały o nadużyciach, które mogły pojawić się za sprawą niewielkiej grupy nieuczciwych wykonawców.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie pragnie zapewnić, że wnioski złożone przed wstrzymaniem naboru są nadal rozpatrywane i rozliczane. Intensywnie pracujemy nad bieżącą obsługą zgłoszeń, aby zapewnić ich terminowe i prawidłowe procedowanie. Informujemy także, że wszystkie wnioski złożone w punktach obsługi w chwili zawieszenia programu zostaną także rozpatrzone zgodnie z obowiązującymi procedurami.

W związku z powyższym chciałbym przedstawić Państwu kilka istotnych informacji:

1. Rozpatrywanie i obsługa złożonych wniosków
Wnioski, które zostały zarejestrowane przed decyzją o wstrzymaniu programu, są procedowane bez żadnych zmian. Fundusz nie zaprzestał rozliczeń dokumentów, w tym tych związanych z realizacją zakończonych inwestycji. W samym 2024 r. przyjęliśmy prawie 32 tys. wniosków.

2. Brak zagrożeń dla przyszłości programu
Zgodnie z informacjami uzyskanymi od MKiŚ i NFOŚiGW, program „Czyste Powietrze” zostanie wznowiony 31 marca 2025 r. Wstrzymanie naboru nowych wniosków ma na celu poprawę skuteczności działania i eliminuje ewentualne nadużycia, co pozytywnie wpłynie na jego funkcjonowanie w przyszłości.

3. Ułatwienia dla beneficjentów
Jak zadeklarował NFOŚiGW, dla osób, które są w trakcie inwestycji lub ją zakończyli przygotowywane są specjalne rozwiązania, które uwzględnią dłuższy okres kwalifikowalności kosztów. Zgodnie z zapewnieniami po wznowieniu programu okres kwalifikowalności kosztów będzie obowiązywał od 28.05.2024 r. Takie działanie ma umożliwić składanie wniosków osobom, które nie zrobiły tego przed 28.11.2024 r., a zrealizowały inwestycję. Dodatkowo osoby, które rozpoczną prace nad inwestycjami w najbliższym czasie będą objęte tym okresem kwalifikowalności.

4. Współpraca z punktami konsultacyjnymi
Punkty konsultacyjne programu funkcjonują nieprzerwanie. Mogą one wspierać mieszkańców gmin w przygotowywaniu wniosków o płatność i edukować w zakresie przeciwdziałania emisji zanieczyszczeń, a także promować program jako kluczowe narzędzie walki o poprawę jakości powietrza.

5. Kontynuacja współpracy z samorządami
Działania Funduszu zapewniają ciągłość finansowania dla uczestników programu, którzy złożyli wnioski przed decyzją o jego okresowym wstrzymaniu. Zbliżamy się do liczby 100 tysięcy zawartych umów, nadal pracujemy bardzo intensywnie. Na obszarze Małopolski tempo modernizacji energetycznej budynków i aktywności na rzecz ochrony środowiska zatem nie zwalnia, trwa nieprzerwanie.

6. Drugi etap konsultacji i prezentacja założeń nowej odsłony programu Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 9 grudnia rozpoczął konsultacje społeczne projektu nowej odsłony programu priorytetowego Czyste Powietrze. Uwagi można zgłaszać do 27 grudnia 2024 r.

Kluczowe reformy programu obejmują:
• nowy, czytelny układ programu – podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową

• ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów,

• wzrost wymagań odnośnie klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń,

• odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu,

• obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,

• limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,

• dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok.

• uzyskanie określonego standardu energetycznego – przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m2.

• aktualizacja progów dochodowych w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limit dotacji.

 

Szczegóły wraz z formularzem konsultacji można znaleźć na stronie NFOŚiGW: TUTAJ

Wszelkie uwagi i sugestie można przesyłać także na adres: konsultacjePPCP@nfosigw.gov.pl (w tytule wiadomości proszę napisać: Konsultacje społeczne „Czyste Powietrze”.

Ufamy, że wprowadzone przez NFOŚiGW zmiany przyczynią się do zwiększenia efektywności programu, a środki publiczne będą wykorzystywane w sposób transparentny i zgodny z przeznaczeniem. Jednocześnie zapewniamy, że dbałość o bezpieczeństwo wnioskodawców na każdym etapie realizacji inwestycji jest naszym priorytetem. Dziękujemy za Państwa współpracę i zrozumienie.

Pozostaję z wyrazami szacunku

dr Piotr Gąsiorowski

Zastępca Prezesa Zarządu

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność