Po 12 latach nieobecności dożynek w naszej gminie, wróciły one w pięknym wydaniu, tam gdzie odbywały się w 2011 roku, czyli w Niecieczy. Były śpiewy, obrzędy tradycyjne, atrakcje na scenie i poza nią, ale przede wszystkim było wielkie dziękowanie za tegoroczne plony i prace wszystkich tych, którzy przyczynili się do ich powstania i zbioru.
Dożynki to święto przede wszystkim rolników i rolnikom dedykowane. Ale za ich pracę i trud dziękują już wszyscy, bo z ich wysiłku korzystamy na co dzień. Dlatego też, po latach nieobecności dożynki wróciły i cieszyły wielu mieszkańców naszej gminy, dając możliwość zaangażowania się w ich piękną oprawę.
Tego dnia w Niecieczy plac przy stadionie Bruk- Bet Termalica znowu zapełnił się ludźmi. Rolnicze święto rozpoczęła msza polowa odprawiona przez proboszcza parafii w Niecieczy ks. Stanisława Wachałę, proboszcza parafii w Otfinowie ks. Tadeusza Rzeźnika, proboszcza parafii w Niedomicach ks. Jana Mikulskiego oraz byłego proboszcza parafii w Tarnowcu ks. Stanisława Skowrona. Tuż po mszy odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, który przedstawiony został przez Zespół Folklorystyczny Bobrowianie wsparty aktorsko przez mieszkańców Niecieczy. Na zakończenie obrzędu starostowie dożynek, którymi byli Ewelina Florek oraz Tadeusz Wójcik, przekazali bochenki chleba gospodarzom gminy – burmistrzowi Żabna Marcie Herduś oraz zastępcy burmistrza Piotrowi Brodzie. Tradycją dożynek jest również poczęstunek chlebem z tegorocznych plonów. Chleb ten wędruje do wszystkich uczestników świętowania. Tak też było na placu w Niecieczy. Poczęstunek dotarł do wszystkich, a ci którzy zasmakowali dożynkowego chleba mogli jeszcze skosztować tradycyjnych potraw, które tego dnia przygotowane zostały przez Koła Gospodyń w Czyżowie, Niecieczy, Pasiece Otfinowskiej, Otfinowie i Bobrownikach Wielkich. Smakołyki cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem, a stoiska przygotowane przez KGW radowały zarówno oko, jak i podniebienie.
W parze z dożynkami od lat organizowany jest konkurs wieńca dożynkowego. Tegoroczne zmagania poprzedzone zostały warsztatami zorganizowanym jeszcze przed zbiorem plonów. Dzięki temu przedstawiciele sołectw zyskali wiedzę z zakresu przygotowania, a ci którzy ją już mieli, mogli popracować nad detalami, tak by ich wieńce wyglądały jak najlepiej. Konkurencja była duża, bo do konkursu zgłosiło się 12 grup wieńcowych. Ostatecznie komisja nagrodziła dwa najlepsze. W kategorii wieńca dożynkowego tradycyjnego laur zwycięstwa otrzymało sołectwo Otfinów. W kategorii wieńca dożynkowego nowoczesnego pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Łęg Tarnowski. Oba sołectwa oprócz pierwszych nagród premiowane zostały udziałem w dożynkach wojewódzkich (Otfinów) oraz powiatowych (Łęg Tarnowski).
Dożynkom towarzyszyły występy sceniczne, podczas których zaprezentował się Zespół Folklorystyczny Otfinowianie, Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, Nikodem Liro reprezentujący Niecieczę, a także kapela „Stare Wiarusy” z Dąbrowy Tarnowskiej. Nie można zapomnieć o strefie zabaw, gdzie animacje dla najmłodszych przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Gorzyc. Pod namiotami wystawienniczymi można było porozmawiać np. z Adamem Tomczykiem, który prezentował rzeźby, a także tradycyjne metody obróbki zboża, swoje wyroby rękodzielnicze prezentowali państwo Kaczówkowie z Niedomic, można było kupić miód „Złotej Kuszki” z Gorzyc, porozmawiać z myśliwymi z Polskiego Związku Łowieckiego, czy też zapoznać się z kulturą z „malowanej wsi”, czyli Zalipia. Były również pokazy sprzętu rolniczego firmy Wialan z Tarnowa, Kisiel z Jasionki k. Rzeszowa, Pawelecagro z Gorzyc, Chemirol oddział Bochnia oraz Wamex z Ładnej k. Tarnowa.
Dziękujemy serdecznie za tak liczny udział i zainteresowanie dożynkami w Niecieczy. Dziękujemy społeczności Czyżów i Nieciecza z sołtysami Andrzejem Skowronem i Tadeuszem Wójcikiem na czele, za zaangażowanie w powstanie tego święta. Dziękujemy państwo Danucie i Krzysztofowi Witkowskim za wsparcie oraz udostępnienie miejsca. Ten parking przed stadionem przysłużył się w ostatnim tygodniu dwóm dużym przedsięwzięciom, bo oprócz dożynek – 15 sierpnia odbył się tutaj piknik z okazji Święta Wojska Polskiego. Dziękujemy strażakom z jednostek w Niecieczy, Łęgu Tarnowskim, Niedomicach, Żabnie i Bobrownikach Wielkich za logistykę, zabezpieczenie i udział w dożynkach. Słowa podziękowań kierujemy do zaangażowanych tego dnia Kół Gospodyń Wiejskich z Gorzyc, Bobrownik Wielkich, Pasieki Otfinowskiej, Łęgu Tarnowskiego, Otfinowa, Czyżowa i Niecieczy. Dziękujemy również za pomoc pracownikom Urzędu Miejskiego w Żabnie oraz Miejsko- Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Żabnie, których pracownicy wykonali wiele zadań związanych z przygotowaniem i zakończeniem dożynek. Nie zapominamy oczywiście o „mózgu” całej operacji, czyli pracownikach Gminnego Centrum Kultury w Żabnie wraz z dyrektorem Martą Warias na czele, którzy byli na całym etapie powstawania dożynek: od koncepcji, poprzez ich przygotowanie, przeprowadzenie i zakończenie.
Z okazji dożynek wszystkim rolnikom dziękujemy jeszcze raz za trud i ciężką pracę, z której korzystamy każdego dnia.