„STOP PRZEMOCY – WARTO WIEDZIEĆ”
Plan bezpieczeństwa jest to opracowany sposób postępowania w przypadku zagrożenia atakiem przemocy. Dzięki planowi będziesz wiedziała/wiedział jak się zachować w sytuacji przemocy, która zagraża Tobie i Twoim dzieciom.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ !
- Przygotuj listę numerów alarmowych do stałego posiadania przy sobie (Policja, znajomi, pogotowie ratunkowe itp.).
- Określ miejsca, gdzie możesz się udać jeśli będziesz musiała/musiał odejść, nawet jeśli uważasz, że do tego nigdy nie dojdzie.
- Przygotuj torbę z niezbędnymi rzeczami i przechowuj ją w nieznanym sprawcy, ale Tobie dostępnym miejscu, skąd będziesz mogła/mógł je szybko odzyskać.
- O swojej sytuacji powiedz bliskim osobom, którym ufasz, rodzinie, sąsiadom itp. Ich pomoc jest dla Ciebie bardzo ważna. Poproś ich, by w chwili zagrożenia Twojego bezpieczeństwa wzywali Policję.
- Ustal z sąsiadami, znajomymi specyficzny sygnał, dźwięk, który powiadomi ich, że Ty i Twoje dzieci jesteście w niebezpieczeństwie i potrzebna jest ich pomoc lub wezwanie Policji.
- Porozmawiaj z dziećmi – powinny być przygotowane na możliwe akty przemocy. Naucz je wzywania Policji i dawania znaków sąsiadom. Opracuj z nimi znak do wezwania pomocy.
- Zastanów się jak zachowuje się sprawca, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo z jego strony: określ sygnały nadchodzącej przemocy ze strony sprawcy (co mówi, w jaki sposób, jak się zachowuje, czy jest pod działaniem alkoholu, jaki ma wyraz twarzy, jakie gesty wykonuje, czy pojawiają się ujawniane obsesyjne myśli itp.).
- Zastanów się jak reaguje sprawca, co może spowodować, by rozładować zagrażającą sytuację.
- Zrób kopię ważnych dla Ciebie dokumentów, przechowuj je w niedostępnym dla sprawcy miejscu, np. u zaufanych znajomych.
- Otwórz własny rachunek bankowy, będziesz mogła dysponować swoimi pieniędzmi.
LISTA NIEZBĘDNYCH RZECZY NA WYPADEK NAGŁEGO OPUSZCZENIA MIESZKANIA
- dowód osobisty,
- paszport,
- prawo jazdy,
- pieniądze, karty płatnicze,
- telefon komórkowy,
- klucze do mieszkania, samochodu,
- świadectwa szkolne i świadectwa pracy, książeczki zdrowia dzieci,
- notes z adresami i numerami telefonów,
- akty urodzenia dzieci i akt zawarcia małżeństwa,
- ubrania dla siebie i dzieci,
CO MOŻESZ ZROBIĆ JEŚLI ZBLIŻA SIĘ ZAGROŻENIE ZE STRONY SPRAWCY PRZEMOCY
- Jeśli atak sprawcy wydaje się nieunikniony, udaj się do pokoju lub w inne bezpieczne miejsce, z którego w łatwy sposób będziesz mogła się wydostać. Takim miejscem nie będzie: kuchnia, łazienka, garderoba, ani pomieszczenia bez okien.
- Zastanów się którędy w najszybszy sposób oddalisz się od zagrożenia (drzwi, okna, klatka schodowa). Sprawdź tę drogę ucieczki, byś wiedziała czy na pewno w chwili ataku będzie dla Ciebie możliwa do wykorzystania i zapewni Ci najszybsze opuszczenie domu.
- Jeśli masz dzieci ustal z nimi sposób reagowania – w chwili zagrożenia niech wzywają Policję, powiadomią sąsiadów lub dadzą sąsiadom umówiony sygnał o zagrożeniu.
- Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze – jeśli uznasz, że jedynie spełnienie żądań sprawcy pozwoli Ci w danej chwili zachować bezpieczeństwo i odsunąć zagrożenia – uczyń to.
POMOC UZYSKASZ:
- W sytuacji zagrożenia wezwij pomoc pod numer 112, 997,
- Gdy przyjedzie Policja, a Ty boisz się o siebie i dzieci, domagaj się aby sprawca został zatrzymany, odizolowany, a zyskasz czas na szukanie dalszej pomocy.
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Żabnie 505 439 905
- Istnieje bezpłatna aplikacja mobilna „Twój Parasol”, która jest narzędziem umożliwiającym uzyskanie wsparcia i informacji w sposób dyskretny: https://twojparasol.com/.
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” bezpłatny telefon czynny całą dobę 800 12 00 02. poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info.
Opr.artykuł w ramach działań profilaktycznych i edukacyjnych mieszkańców gminy.