110- lecie OSP Ilkowice

110- lecie działalności obchodzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ilkowicach. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. przy kapliczce św. Floriana i przemarszem pododdziałów na boisko sportowe, gdzie nastąpiła dalsza część obchodów. Razem z OSP ten wyjątkowy dzień świętowali zaproszeni goście i mieszkańcy. Uroczystość była okazją do podziękowań i wręczenia odznaczeń za niełatwą służbę.

 

– Cieszy się dużym, ogromnym uznaniem. Wszystkie nasze jednostki cieszą się dużym szacunkiem wśród mieszkańców, a wśród Ilkowiczan ta jednostka jest darzona wielkim szacunkiem. Od niepamiętnych już czasów zawsze wielokrotnie brała udział w wydarzeniach, które łączą zarówno starszych jak i młodszych nie tylko tak jak tutaj na Mszy Św. padło, że „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, na ratunek także, ale oprócz tego też szkolą, gromadzą ludzi wokół siebie, integrują taką społeczność lokalną – wyjaśnia Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
– OSP Ilkowice to jest piękna historia, sięgająca czterech, pięciu pokoleń, czasu zaborów. To jest bardzo istotne, że już w czasie zaborów tworzyły się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które nie tylko służyły gaszeniu pożarów, ale również to były takie ostoje polskości wtedy, kiedy jeszcze pięć lat było do odzyskania niepodległości i nikt nie myślał, że ta niepodległość będzie szybko uzyskana. Strażacy już wtedy gromadzili się i zawsze podkreślam, że to były ostoje polskości, polskiego języka, mowy, literatury i to było bardzo istotne. Dzisiaj ta straż bardzo się zmieniła. Jeśli zobaczymy na sprzęt właściwie nie ustępuje już niczym Państwowej Straży Pożarnej, również wyszkolenie strażaków jest na bardzo wysokim poziomie– zaznacza Roman Łucarz, starosta tarnowski.

– 110 lat działa jednostki. Dla mnie OSP jest oderwaniem od codzienności, ale też obowiązkiem wobec mieszkańców naszej małej ojczyzny, jaką są Ilkowice– mówi Mariusz Taźbirek, prezes OSP Ilkowice.

Jednostka liczy 72 druhów. Pierwsze wzmianki o jej działalności zostały odnotowane już w 1912 roku. Druhowie cały czas podnoszą swoje kwalifikacje, aby służyć mieszkańcom.

 – Wyjeżdżamy do każdego rodzajów wyjazdów, nie tylko są to teraz pożary, ale są to także wypadki samochodowe, powodzie, różne skutki podtopień, nawałnic. Na takie akcje wyjeżdżamy. Działamy na rzecz miejscowej ludności, mieszkańców całej gminy Żabno, udzielamy się w życiu całej tej społeczności– dodaje.

W trakcie wydarzenia panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ilkowicach częstowały uczestników tym, co przygotowały na tę uroczystość.

– Zrobiłyśmy różne specjały, nasze specjalności. Mamy część rzeczy, swoich własnych wyrobów, które chcemy sprzedać mieszkańcom, a oprócz tego poczęstunek, degustacja za darmo– Anna Kapustka, Koło Gospodyń Wiejskich w Ilkowicach.

Panie z w Kole w Ilkowicach działają od lutego tego roku.

– Koło powstało z zamiarem integracji mieszkańców, różne imprezy takie sprzyjają integracji ludzi młodszych, starszych. Tydzień temu robiliśmy konkurs dla dzieci i młodzieży odnośnie uzależnień. Tutaj są prace, które zdobyły nagrody w konkursie. Uważamy, że mamy dużo do zrobienia w tym zakresie i to jest takie nasze wyjście. Wykorzystałyśmy okazję 110-lecia OSP w Ilkowicach i przy tej okazji prezentujemy się jako Koło Gospodyń Wiejskich z Ilkowic– Marta Pytel, Koło Gospodyń Wiejskich w Ilkowicach.

W trakcie wydarzenia dzieci mogły korzystać z dmuchanych zamków, przejazdu bryczką czy miasteczka strażackiego. Na koniec dla wszystkich mieszkańców przewidziano zabawę taneczną.

Przeszukaj stronę

Wyszukiwarka zaawansowana

Treść | Menu | Dostępność