Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Na terenie gminy Żabno możemy poszczycić się nowym budynkiem użyteczności publicznej, który ma posłużyć mieszkańcom Niedomic, ale także stać się ośrodkiem, w którego murach będą mogli dobrze spędzić czas mieszkańcy okolicznych sołectw. Dziś nastąpiło wielkie otwarcie Centrum Kulturalno- Społecznego w Niedomicach, a podczas całego dnia imprezę odwiedziło blisko siedemset osób.

Dzisiejsze świętowanie w Niedomicach miało wielowymiarowy charakter. Nowy budynek, w którego murach znajduje się nowa przestrzeń dla filii biblioteki, placówka wsparcia dziennego, pokój sołtysa, sala konferencyjna, czy też bogato wyposażone zaplecze kuchenne znalazły uznanie w oczach odwiedzających jego mury. Inauguracji nowej przestrzeni kulturalnej towarzyszył dziś Piknik Historyczny, który powiązany był z gminnymi obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego, trwających od początku tego roku.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Niedomicach, gdzie mszę świętą w intencji Ojczyzny przez pamięć Powstańców z ziemi żabnieńskiej odprawił bp Leszek Leszkiewicz. Tuż po zakończeniu nabożeństwa wspólnym orszakiem kierowanym przez poczty sztandarowe OSP Niedomice i Szkoły im. Polskich Olimpijczyków udano się w kierunku ul. Szkolnej, gdzie znajduje się Centrum Kulturalno- Społeczne Niedomic. Na placu przed budynkiem odśpiewano hymn państwowy. Tutaj zebrani mieszkańcy i goście byli świadkami odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego Powstańców styczniowych z Niedomic, usytułowanego tuż przed wejściem głównym przed budynkiem. Następnie odczytano apel pamięci i złożono kwiaty oraz znicze u stóp obelisku. Przekazanie nowego budynku mieszkańcom odbyło się poprzez wspólne przecięcie wstęgi przez przedstawicieli samorządu Żabna, grup społecznych i stowarzyszeń działających na terenie sołectwa, uczniów Szkoły im. Polskich Olimpijczyków, a także przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, którzy gościli dziś w Niedomicach – Martę Malec- Lech oraz Józefa Gawrona. Uroczystość otwarcia została zwieńczona koncertem Orkiestry Dętej OSP ze Szczucina.

Nowy budynek w Niedomicach powstał w ramach realizacji projektu „Budowa Centrum Kulturalnego z budową zjazdu publicznego z drogi gminnej (dz. 760) wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury w Niedomicach”, który gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Oś 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.2 Odnowa obszarów wiejskich) w kwocie 2 581 593,74 zł. Koszt powstania nowego obiektu to 4 885 498,31 zł.

- Celem Unii Europejskiej jest budowanie Europy z silnym wymiarem społecznym, gdzie kultura i integracja są nieodłącznymi elementami spójności społecznej. Poprzez strategiczne inwestycje, takie jak Centrum Kulturalne w Niedomicach, dążymy do zacieśnienia regionalnych więzi społecznych i kulturalnych. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 2,5 miliona złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego udało się nie tylko wybudować nowoczesne centrum kulturalne, ale również stworzyć niezbędną infrastrukturę w jego otoczeniu. Jest to krok w stronę promowania aktywnego uczestnictwa społeczności lokalnej w życiu kulturalnym, co z kolei przyczynia się do lepszej integracji i spójności społecznej  – Marta Wnuk, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Nie był to koniec atrakcji tego dnia. Równolegle do otwarcia Centrum Kulturalno- Społecznego zorganizowany został piknik historyczny, pod honorowym patronatem burmistrza Żabna Marty Herduś. Wydarzeniem, którego jeszcze nie gościliśmy na terenie gminy Żabno, była rekonstrukcja obozu powstańczego z 1863 roku. Za jego inscenizację i jak najwierniejsze oddanie ducha okresu walk XIX wieku odpowiadało Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „Grot”.

Spacerując wokół nowego budynku i podziwiając inscenizację można było zajrzeć na stoiska przygotowane przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, Harcerzy z 5 Tarnowskiej Drużyny im. Janusza Korczaka w Żabnie, czy też Wojskowe Centrum Rekrutacji. Nie obyło się bez smakołyków serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ilkowic oraz Stowarzyszenie Razem dla Niedomic i Koło Gospodyń Wiejskich U Kazia z Niedomic. Zabawy i animacje dla dzieci zapewniło z kolei Koło Gospodyń Wiejskich „Gorzycanie” z Gorzyc. Część piknikowa została przygotowana przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Żabnieńskie drogi do niepodległości”.

Dziękujemy wszystkim za dzisiejszą obecność. Dziękujemy również za pomoc organizacyjną przy organizacji otwarcia: dziękujemy pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Żabnie i Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie, pracownikom Miejsko - Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Kołom Gospodyń Wiejskich z Ilkowic, Niedomic i Gorzyc, Ochotniczej Straży Pożarnej z Niedomic, Szkole Podstawowej z Niedomic, Stowarzyszeniu Razem dla Niedomic, Harcerzom z V Tarnowskiej Drużyny. Słowa podziękowań kierujemy również wykonawcy obelisku upamiętniającego Powstańców- pana Ryszarda Prażucha, a także do kierownictwa i pracowników referatu budownictwa Urzędu Miejskiego w Żabnie, za pracę podczas projektowania i powstawania Centrum Kulturalno- Społecznego w Niedomicach.

    
Liczba odsłon: 688
Autor:
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Wybory do Sejmu i Senatu RP
ankieta
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Kromka chleba
Internet gov
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.