Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W roku szkolnym 2022/23 Szkoła Podstawowa im. Ojca Św. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim obchodzi kolejną okrągłą rocznicę powstania. Początki tej szkoły sięgają roku 1862, kiedy to staraniem mieszkańców utworzona została szkółka narodowa. Pierwotnie mieśiła się ona na tzw. Świniej Krzywdzie (ul. Zaszkolna), a teren pod jej budowę przekazał ówczesny dziedzic Łęgu i Partynia Antoni Dobrzyński. Obecnie szkoła, będąca Pomnikiem Tysiąclecia, funkcjonuje w budynku mieszczącym się na ul. Witosa, który oficjalnie został oddany do użytku w październiku 1964 r.

Wyjątkowa rocznica obliguje społeczność szkolną do podjęcia nietuzinkowych działań podkreślających wagę tego wydarzenia. Nieoficjalnym początkiem świętowania było podjęcie przez dzieci i młodzież oraz ich rodziców, a także pracowników szkoły dzieła miłosierdzia związanego ze zbiórką funduszy na budowę domu dla rodziny Satoro mieszkającej w Republice Środkowoafrykańskiej. Ta ciekawa inicjatywa bezpośrednio nawiązująca do nauczania Patrona szkoły Ojca Św. Jana Pawła II bez wątpienia pozwala na kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw prospołecznych takich, jak solidarność, współpraca, pomoc innym, altruizm czy empatia. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie planowane w czerwcu okolicznościowe spotkanie społeczności szkolnej, władz samorządowych oraz przyjaciół i sympatyków zacnej Jubilatki podsumowujące jej historię i współczesną rolę. W międzyczasie uczniowie wraz z nauczycielami podejmą różne działania przybliżające historię szkoły i postaci z nią związane. A wszystko to po to, aby nie tylko uwrażliwić dzieci i młodzież na dziedzictwo przodków, ale także, by poznawać losy swojej Małej Ojczyzny ściśle związane z dziejami państwa i narodu polskiego.        

Dostojny jubileusz obliguje również do tego, aby łączyć przeszłość i teraźniejszość, wszak one wzajemnie się warunkują i są nierozerwalne. Wychodząc naprzeciw takiemu założeniu, społeczność łęgowskiej szkoły zaproponowała jeszcze jedną bardzo ciekawą formę wspomnieniową. Na popularnym portalu społecznościowym utworzona została specjalna strona, gdzie już zamieszczane są zdjęcia z lat szkolnych uczniów będących absolwentami tej szkoły. Dla wielu osób śledzących kolejne posty i wpisy to niezwykłe przeżycie, gdyż wracają wspomnienia o ludziach, miejscach i sytuacjach. I to jest piękne, i o to właśnie chodzi w celebrowaniu takich rocznic. Wspomnienie, wzruszenie, dzielenie się tym z innymi... To zapewne pozostanie             w pamięci na długo. W imieniu Dyrektora Szkoły zachęcamy do polubienia oraz śledzenia facebookowego konta pod nazwą Łęgowska szkoła 160 letnią Jubilatką. Ponadto, zapraszamy do wspominania wspólnie ze społecznością szkolną lat minionych poprzez udostępnianie za pośrednictwem Messengera fotografii związanych z szacowną Jubilatką.

Wszystkich zainteresowanych historią Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim zachęcamy również do częstego odwiedzania strony internetowej tej placówki, gdzie utworzona została specjalna zakładka pt.160-lecie Szkoły. Będą tam systematycznie przybliżane różne fakty i ciekawostki związane z losami tej szkoły.

Liczba odsłon: 346
Autor:
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Kromka chleba
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.