Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

 


Uroczystości związane z upamiętnieniem 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zainaugurowane zostały Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Żabnie, którą poprowadził ks. proboszcz Jerzy Kawik. Następnie zebrane w kościele poczty sztandarowe, samorządowcy oraz wszyscy uczestnicy Mszy Św., tuż po jej zakończeniu, udali się korowodem przez żabnieński rynek pod Pomnik Poległym za Ojczyznę. Tutaj, po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, rozpoczęto uroczystości rocznicowe częścią artystyczną zatytułowaną „Opowiedz nam, moja Ojczyzno...”, przygotowaną przez uczniów Szkoły Ponadpodstawowej im. ks. Janusza Pasierba w Żabnie oraz Danutę Lizak- Prażuch. Następnie sekretarz gminy Tomasz Gdowski odczytał okazjonalny list od Poseł RP Anny Pieczarki skierowany do mieszkańców gminy. Również poseł RP Wiesław Krajewski wystosował list z okazji Święta Niepodległości, a jego słowa zostały przeczytane przez zastępcę burmistrza Piotra Brodę.

Nie zabrakło wystąpień starosty tarnowskiego Romana Łucarza, oraz gospodarza obchodów Święta Niepodległości w gminie Żabno- burmistrza Żabna Marty Herduś, która w swoich słowach nawiązała do wypowiedzi Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Słowa te nawiązują do 123 lat spędzonych pod zaborami przez naród polski i ciągłego dążenia do odzyskania upragnionej wolności.

Tuż po wystąpieniach pod żabnieńskim miejscem pamięci narodowej delegacje samorządowe, służb mundurowych, przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, instytucji kulturalnych, związku nauczycieli oraz jednostek samorządowych, złożyły kwiaty i znicze pamięci. Asystę przy składaniu wiązek i wartę honorową pod Pomnikiem pełnili żabnieńscy harcerze z V Tarnowskiej Drużyny.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i gościom za udział w dzisiejszej Mszy Świętej i obchodach Święta Niepodległości, za pamięć, poświęcony czas i hołd oddany pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę.

Dziękujemy wszystkim jednostkom OSP, stowarzyszeniom i szkołom, które przybyły ze sztandarami uświetniając tym samym dzisiejszą uroczystość. Dziękujemy harcerzom za pełnienie warty, żabnieńskiej policji za zabezpieczenie przejścia korowodu oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do dzisiejszego świętowania w Żabnie.

Świętowanie pod Pomnikiem nie kończy Gminnych Obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Zapraszamy jeszcze na niedzielę 13 listopada do Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, gdzie o 18:00 rozpocznie się koncert „Wolność jak dąb”, w którym wystąpią Dariusz Kordek, Anna Sokołowska Alabrudzińska, Adam Rymarz i Maciej Nieć. Koncert poprowadzi Łukasz Lech.

Uroczystości pod Pomnikiem odbyły się na zaproszenie burmistrza Żabna Marty Herduś oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Głoda.

 

 
Liczba odsłon: 944
Autor: redakcja.zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Wybory do Sejmu i Senatu RP
ankieta
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Kromka chleba
Internet gov
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.