Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Wczoraj, w trakcie drugiego dnia obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Żabnie w ramach Aktion Reinhardt, odbyła się uroczystość odsłonięcia macewy pamięci poświęconej żydowskim mieszkańcom Żabna, którzy zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu.

Getto w Żabnie Niemcy utworzyli na początku maja 1942 r. Znajdowało się ono we wschodniej części Rynku przy ul. Tarnowskiej. Zajmowało pięć mieszkań i kilka szop otoczonych drutem kolczastym. Niemcy stłoczyli w nim około 700 żydowskich mieszkańców Żabna i okolic. Tragiczne warunki bytowe wraz z chronicznym niedożywieniem skutkowały rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych i dużą śmiertelnością.

80 lat temu, w połowie września 1942 r. Niemcy przeprowadzili akcję likwidacyjną getta w Żabnie, część z osób rozstrzelali na terenie miasta. Większość jednak ludności żydowskiej została w wagonach przewieziona do obozu śmierci w Bełżcu i tam zgładzona.

Na odsłanianej macewie pamięci usytułowanej na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i ul. Tarnowskiej w Żabnie, umieszczony został fragment wiersza ks. Janusza St. Pasierba „Obudź się harfo” oraz napis: ”Pamięci żydowskich mieszkańców Żabna i okolic, obywateli Rzeczypospolitej Polskiej wywiezionych w 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu oraz zamordowanych przez Niemców na terenie miasta w 80 rocznicę likwidacji getta Mieszkańcy Miasta i Gminy Żabno. 2022.”

Uroczystego odsłonięcia macewy pamięci dokonali w imieniu organizatora – gminy Żabno -burmistrz Żabna Marta Herduś, wójt gminy Bełżec Andrzej Adamek, zastępca dyrektora IPN Oddziału w Krakowie  Michał Wenklar, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Żabnie Andrzej Głód.

Podczas uroczystości zebrani byli mieszkańcy gminy Żabno, a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: starosta tarnowski Roman Łucarz, starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, wicestarosta dąbrowski Krzysztof Bryk, Dawid Chrobak burmistrz Zakliczyna, Anna Brożek z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bełżcu Grażyna Komandowska, zastępca burmistrza Żabna Piotr Broda, Komendant Policji w Żabnie Dominik Rzepecki, Radni Rady Miejskiej w Żabnie: Sławomir Kurzydym, Maciej Domański, Paweł Wójcik, Magdalena Kotapka reprezentująca Senatora RP Kazimierza Wiatra.

Zebrani pod macewą pamięci złożyli wiązanki kwiatów, a także zapalili znicze pamięci. Uroczystości towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Akcja Reinhardt 1942 – 1943”.

Druga część wczorajszych obchodów odbyła na scenie Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, gdzie odbył się koncert muzyki żydowskiej i klezmerskiej w wykonaniu zespołu Klezmorim Trio. Muzycy, zainspirowani aszkenazyjską kulturą galicyjskiej diaspory, przenieśli publiczność do świata dźwięków przedwojennych sztetli. Tuż po koncercie w Galerii Rozmaitości otwarto wystawę „Jorcajt” Marcina Głuszka, poświęcona uroczystościom jorcajtu (rocznicy śmierci) cadyków, odbywającym się co roku w ośrodkach chasydyzmu: Bobowej, Lelowie, Leżajsku, Dynowie czy Radomsku, a nawet w Żabnie.

Dziękujemy serdecznie za uczestnictwo w obchodach wszystkim gościom, delegacji z Bełżca, harcerzom z V Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej oraz mieszkańcom naszej gminy.

 
Liczba odsłon: 282
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.