Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Harcerze 5 Tarnowskiej Drużyny Wielopoziomowej i uczniowie Szkoły Podstawowej w Żabnie uczestniczyli w wyprawie ph. „Szlakiem chwały żołnierzy Generała Andersa”, mającej na celu poznanie historii Polski, uczczenie wielkich Polaków – Generała Władysława Andersa, kształtowanie właściwych postaw patriotycznych, poznanie ciekawych miejsc, złożenie hołdu żołnierzom 2 Korpusu oraz integracja środowiska szkolnego.

Gdy w niedzielne popołudnie ruszaliśmy do Włoch nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakie umiejętności musimy tam wykorzystać ani jaką lekcję życia odebrać. A było tego mnóstwo.

W Loreto - ośrodku pielgrzymkowym, miejscu kultu maryjnego zwiedziliśmy bazylikę oraz cmentarz żołnierzy polskich gen. Andersa, gdzie złożyliśmy symboliczną wiązankę na grobach żołnierzy i zapaliliśmy znicz. Odwiedziliśmy także Porto San Giorgio - miejsce pobytu Rotmistrza Pileckiego w czasie II wojny światowej.

W Muzeum Pamięci 2 Korpusu przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino wysłuchaliśmy historii walk toczonych w czasie kampanii włoskiej, następnie w obecności Ambasador RP we Włoszech, Pani Marii Anny Anders złożyliśmy hołd Generałowi i jego żołnierzom, zapalając światła pamięci i składając biało-czerwoną wiązankę. Były to dla Nas wszystkich wzruszające chwile.  Dziękujemy Pani Ambasador za przyjęcie naszego zaproszenia i że była z nami w tej szczególnej chwili.

 

Troje harcerzy w tym szczególnym miejscu złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. Następnie zwiedziliśmy klasztor na Monte Cassino.

 

W środę odwiedziliśmy Pompeje - miasto które zostało zniszczone przez wybuch wulkanu Wezuwiusz, a następnie zawitaliśmy do  Neapolu, gdzie m.in. zjedliśmy pyszne lody. Czwartek to greckie dziedzictwo: Paestum (Posejdonia), zwiedziliśmy największy we Włoszech park archeologiczny - bazylikę i greckie świątynie z V w. p. n. e, amfiteatr rzymski. Później dotarliśmy do Castellabate – uroczego nadmorskiego miasteczka, gdzie realizowany był plener znanego serialu włoskiego „Witamy na południu”. Piątek to zwiedzanie wytwórni mozzarelli i wyjazd do Sanktuarium Madonna del Granato w Capaccio na wzgórzu Monte Capaccio. W sobotę wyjazd we wczesnych godzinach rannych do RZYMU, podróż metrem do centrum i zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem najcenniejszych zabytków: Bazylika Św. Piotra z Grobem Świętego Jana Pawła II, Pałacu Anioła, Piazza Navona, Fontannę di Trevi, Plac Hiszpański, Koloseum, Forum Romanum, Palatyn, Kapitol, Panteon.

Za nami niezapomniane chwile i wzruszające a przy okazji praktyczne wykorzystania języka angielskiego i poznania zwrotów w języku włoskim, poznanie historii Polski, Włoch, starożytnej Grecji i Rzymu, lekcje wychowania fizycznego (spacery podczas zwiedzania, pływanie i  kąpiel w Morzu Tyrreńskim). Zapadły nam w pamięci miejsca szczególnie ważne dla chrześcijan i katolików (Sanktuarium w Loreto, Klasztor na Monte Cassino, Watykan, Plac i Bazylika Świętego Piotra). Takie „żywe” lekcje historii są niezwykłym doświadczeniem i odkrywaniem świata: poprzez przeszłość do współczesności, a także na niezliczonych  fotografiach, które będą nam przypominać o przeżytych chwilach.

Wyprawa nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób. Szczególne podziękowania należą się druhnie Renacie Kawuli i Pani Dyrektor Annie Skalak za organizację i sprawne przeprowadzenie całej wyprawy. Rodzicom za wszechstronną pomoc przy realizacji wyprawy i za opiekę nad uczestnikami, Urzędowi Miasta i Gminy w Żabnie za upominki, Gminnemu Centrum Kultury, firmie Bruk-Bet za ufundowanie okolicznościowych koszulek
i upominków. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że wyprawa miała tak podniosłą atmosferę a jednocześnie była niezapomnianą przygodą
i ważnym przeżyciem dla każdego z nas.

 Dziękujemy

Czuwaj!

  
Liczba odsłon: 208
Autor: Renata Kawula
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.