Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Nawet padający momentami deszcz nie odstraszył miłośników lokalnej historii, którzy bardzo licznie wzięli udział w spacerze historycznym ulicami Żabna.

Podczas spaceru jego uczestnicy poznali historię ludności żydowskiej i miejsca z tą historią związane. Jednym z punktów programu było wejście na teren cmentarza żydowskiego, gdzie zastępca burmistrza Żabna wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej w Żabnie złożyli wiązankę kwiatów w hołdzie zmarłym mieszkańcom Żabna wyznania mojżeszowego. Spacer pod hasłem „Śladami żabnieńskich Żydów” zakończył się na ul. 3 Maja, gdzie, gdzie przed II wojną światową znajdowała się bożnica, dom modlitwy i łaźnia żydowska, a w czasie II wojny światowej także getto. Getto w Żabnie zostało zlikwidowane w 1942 r. Był to koniec zamieszkiwania ludności żydowskiej na terenie miasta. Warto wspomnieć, że Żydzi zamieszkiwali Żabno już od połowy XVII w., a w okresie międzywojennym stanowili nawet 40% społeczeństwa.

Historię miejsc związanych z Żydami i dziejami miasta przybliżył uczestnikom Paweł Domański – historyk, kustosz Izby Pamięci „Ostatnie takie galicyjskie”, autor ponad 20 publikacji z dziejów Żabna.

Spacer zorganizowany został w ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Żabnie w ramach Aktion Reinhard.

 

 
Liczba odsłon: 270
Autor:
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.