Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Proboszcz Jerzy Kawik poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którego trasa wiodła od kaplicy na cmentarzu parafialnym do miejsca na rozwidleniu dróg ul. Warszawskiej i ul. Głowackiego, gdzie poświęcił krzyż i okolicznościową tablicę. Zastępca Burmistrza p. Piotr Broda przeczytał jej treść: „W tym miejscu od XV do XVIII wieku stał kościół szpitalny p.w. Świętego Krzyża. Drewniany, jednonawowy z trzema murowanymi ołtarzami, służył ubogim mieszkającym w pobliskim szpitalu. Wizytator biskupa krakowskiego ks. Krzysztof Kazimirski w 1596 r. zapisał, że kościół ten posiada dzwon, a wewnątrz ładną polichromię. Po zniszczeniu kościoła p.w. Ducha Świętego w 1657 r. przez wojska Jerzego Rakoczego, przez 27 lat pełnił funkcję świątyni parafialnej. Kościół Świętego Krzyża spłonął w 1799 r. Przechodniu uczcij modlitwą miejsce, na którym przez stulecia sprawowana była święta Liturgia. Parafia p.w. Ducha Świętego w Żabnie, Miasto Żabno AD 2022”.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia tego ważnego miejsca w historii naszego miasta w roku Jubileuszu 600-lecia istnienia parafii: Inicjatorowi tego wydarzenia i twórcy krzyża p. Henrykowi Korusowi, a także p. Ryszardowi Gwoździowi, p. Janowi Wójcikowi i p. Mariuszowi Wasylewiczowi. Dziękujemy szczególnie Burmistrz p. Marcie Herduś i pracownikom Urzędu Miejskiego oraz bezpośredniemu wykonawcy p. Stanisławowi Krawcowi kierownikowi Miejsko- Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
 
 
 
 
Liczba odsłon: 207
Autor: Parafia Ducha Świętego w Żabnie
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.