Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Dziś miało miejsce szczególne wydarzenie, którym było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej postaci Wilhelma Przybyszowskiego. Doktor Przybyszowski (1867- 1919) leczył mieszkańców Żabna, a także Powiśla dąbrowskiego. Na początku swojej kariery lekarskiej ratował mieszkańców dotkniętych epidemią cholery. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Pragi, gdzie podjął pracę w szpitalu Rudolfinum. Po kilku miesiącach jednak powrócił do Żabna, gdzie pomagał ofiarom epidemii tyfusu plamistego. Po zarażeniu się tą chorobą zmarł w wieku 52 lat.

Przy hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie odsłonięta została dziś tablica pamiątkowa dedykowana jego pamięci. Specjalnie na tę okazję Żabno odwiedziła kilkupokoleniowa rodzina doktora Wilhelma Przybyszowskiego. Tuż przed ceremonią odsłonięcia tablicy rodzina wraz z burmistrz Żabna Martą Herduś, zastępcą burmistrza Piotrem Brodą oraz starostą tarnowskim Romanem Łucarzem złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobie doktora Przybyszowskiego znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Żabnie. Pod halą z kolei miała miejsce główna ceremonia przygotowana przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Gminne Centrum Kultury i żabnieński samorząd. Po przywitaniu gości przez dyrektor ZSP w Żabnie Agnieszkę Kurzydym sylwetkę Wilhelma Przybyszowskiego zebranym gościom przybliżył Adam Tomczyk. Po jego wystąpieniu w imieniu rodziny Przybyszowskich głos zabrał wnuk Wilhelma – Andrzej Przybyszowski, opowiadając o historii swojej rodziny i jej powiązaniu z Żabnem.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej wspólnie dokonali starosta tarnowski Roman Łucarz, burmistrz Żabna Marta Herduś oraz Andrzej Przybyszowski, poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Jerzy Kawik.

Dziękujemy rodzinie Wilhelma Przybyszowskiego za liczne przybycie i uświetnienie dzisiejszego dnia, wszystkim zebranym gościom w tym Radym Rady Miejskiej w Żabnie z Przewodniczącym Rady Andrzejem Głodem, Radnym Żabna, dyrektorom i przedstawicielom placówek kulturalnych i oświatowych, przedstawicielom służb mundurowych, stowarzyszeń, a także licznie zebranym uczniom Zespołu Szkoły Ponadpodstawowej im. ks. J. Pasierba w Żabnie.

Zapraszamy mieszkańców Żabna do spaceru pod halę, do zapoznania się z postacią Wilhelma Przybyszowskiego – lekarza czasów epidemii.

Liczba odsłon: 632
Autor:
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Wybory do Sejmu i Senatu RP
ankieta
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Kromka chleba
Internet gov
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.