Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W ramach projektu „Koło kultury” w Żabnie odbył się wyjątkowy koncert, który nawiązywał do rodzimych korzeni społeczeństwa małopolskiego.

 

 - Będziemy mieć tutaj przełożenie z akcentem góralskim, ale myśli takich wielopokoleniowych. Ta poezja Tischnera nie kończy się wraz z jego śmiercią, wręcz odwrotnie, ona żyje, ona wnosi wartości do dzisiejszego życia, tego współczesnego i zabieganego świata, jak najbardziej zasadne i potrzebne – mówi Piotr Broda, zastępca Burmistrza Gminy Żabno.

Koncert odbył się w kościele pw. Ducha Św. w Żabnie. Podczas wydarzenia, można było usłyszeć wszechstronne przesłania jednego z najwybitniejszych filozofów XX w. Lekturze towarzyszyła muzyka góralska oraz organowa, inspirowana folklorem góralskim.

 - Wyjątkowe wydarzenie, koncert zatytułowany „Sacrum po góralsku”, z tekstami ks. prof. Józefa Tischnera, okraszonymi muzyką góralską. Teksty ks. Tischnera, fragmenty „Filozofii po góralsku”, czyta Piotr Cyrwus, natomiast muzykę góralską dzisiaj zapewnia nam kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem i improwizacje muzyki góralskiej w wykonaniu wirtuoza organów pana Marka Stefańskiego – tłumaczy Marta Warias, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie


Całość koncertu wprawiała słuchaczy w zachwyt, dodając wszystkiemu charakter czysto góralski i ponadczasowy.

 - Cieszymy się, że jesteśmy w Żabnie. Trochę zobaczycie prawdy, taką, jaka jest, czysta prawda, a czasem i „gówno prawdę” - Piotr Cyrwus, aktor.

 - Przyjechaliśmy tu koncertować. Jeździmy po całej Polsce, kultura „Sacrum po góralsku”. Jest granie organów i recytowanie poezji Tischnera, a my gramy po góralsku – Jan Kubik, Kapela Jaśka Kubika.

Koncert zorganizowano dzięki jubileuszowej 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To jednak nie koniec kulturowych wydarzeń dla mieszkańców. W ramach projektu „Koło kultury” czekają na nich jeszcze inne, niosące ważne przesłanki dla społeczeństwa oraz dla najmłodszych imprezy.

 

Liczba odsłon: 294
Autor: tarnovska.tv
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.