Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Dziś, w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, która rozpoczęła się atakiem na Westerplatte, w ramach akcji „Zapal znicz pamięci” dla westerplatczyka Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, złożona została wiązanka kwiatów, a także zapalone znicze na grobie Michała Łaty, który służył w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte na początku września 1939 roku. Wiązankę w imieniu IPN złożyła zastępca dyrektora Cecylia Radoń, w towarzystwie zastępcy burmistrza Żabna Piotra Brody orz uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie.

Podczas wizyty przedstawicieli IPN odwiedzono również grób dedykowany Żołnierzom Wojska Polskiego, poległym w obronie Ojczyzny w dniu 8.09.1939 r. na terenie gminy Otfinów. Nad grobem tym swoją opiekę roztacza Szkoła Podstawowa w Otfinowie.

 

Michał Łata (1915-1995) urodził się w 1915 r. w Siedliszowicach. W latach 1938-1939 został powołany do wojska. Służył w II Batalionie Morskim w Gdyni, a od czerwca 1939 r. w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W czasie obrony półwyspu został ranny. Następnie przebywał w stalagu, skąd został wysłany na roboty przymusowe. Po wojnie zamieszkał w Bielawie na Dolnym Śląsku. Tam pracował fizycznie aż do przejścia na emeryturę w 1975 r. Zmarł dwadzieścia lat później. Został pochowany w rodzinnych stronach, na cmentarzu parafialnym w Otfinowie (gm. Żabno). /źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/169570,Akcja-Zapal-znicz-pamieci-dla-westerplatczyka-Swietokrzyskie-i-Malopolska-1-wrze.html /

 

Liczba odsłon: 239
Autor:
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.