Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie rozpoczęła realizację projektu „Kto ma pszczoły ten ma miód…- z Biblioteką poznajemy tradycje regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. W ramach tego projektu odbyło się pierwsze spotkanie z autorem książek i opowiadań, pasjonatem historii lokalnej, Adamem Tomczykiem.

Adam Tomczyk napisał m.in. zbiór ośmiu legend pt. „Legendy szepce srebrzysty Dunajec”, w którym znajduje się legenda o pochodzeniu nazwy miejscowości Pasieka Otfinowska pt. „Zapach miodu”. Autor odwołał się do badań archeologicznych, które mówią, że na tym terenie ludność oprócz uprawy roli, hodowli bydła i łowienia ryb w Dunajcu zajmowała się wypalaniem rudy żelaza. Pracowicie, ale dostatnio żyło się mieszkańcom osady. Jednak pewnego, upalnego dnia wybuchł pożar i cała drewniana osada stanęła w płomieniach. Po kilku dniach od strony łąk nadleciały trzy roje pszczół i siadły na konarach lip. Tak rozpoczęła się przygoda z pszczołami żelaźników nad Dunajcem. Rosła sława osady. Od wonnego miodu  nazwano ją Pasieką, a że znajdowała się niedaleko Otfinowa dodano przymiotnik Otfinowska. Podczas spotkania zostały zaprezentowane prace Elżbiety Częczek , które są ilustracjami do publikacji Adama Tomczyka.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas IV Szkoły Podstawowej w Żabnie, która z zainteresowaniem wysłuchała wykładu, brała udział w dyskusji i zadawała autorowi wiele pytań.

W ramach tego projektu odbędą się również warsztaty z pszczelarzem Piotrem Łosińskim w Bibliotece w Żabnie oraz jej filiach, konkurs plastyczny „Kwitnąca łąka”, 2 warsztaty z pieczenia pierniczków oraz koncert zespołu Siostry Wajs i Stonoga „Zaśpiewaj z pszczółką”.

Liczba odsłon: 103
Autor:
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.