Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie oraz Filii w Łęgu Tarnowskim odbyły się spotkania z pszczelarzem Piotrem Łosińskim właścicielem pasieki „Złota Kuszka” w Gorzycach i producentem smacznego miodu.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat pszczół oraz miodu. Rodzina pszczela to grupa kilkudziesięciu tysięcy pszczół składająca się z matki, robotnic oraz samca-trutnia. Robotnice mają wiele zadań do wykonania. Oprócz zbierania nektaru z kwiatów karmią larwy, budują plastry, produkują wosk, sprzątają oraz pilnują wejścia do ula.

Oprócz tych wiadomości dzieci mogły zobaczyć żywe pszczoły oraz ich zorganizowaną pracę. Prezentowane były także sprzęty pszczelarskie: ul z pszczołami, ramka z węzą, plaster z miodem, ubrania ochronne pszczelarza, podkurzacz, miotełka do wymiatania pszczół.

Uczestnicy poznawali smaki różnych rodzajów miodu (jest ich 13) oraz innych produktów pszczelich, np. pyłku, pierzgi, propolisu i mleczka pszczelego. Dowiedzieli się, że miód nie tylko jest słodki i smaczny, ale ma też wiele zastosowań jako produkt spożywczy, leczniczy i kosmetyczny. 

Na koniec zajęć wykonano świeczki z wosku pszczelego, a uczestnicy mogli przymierzyć ochronny strój pszczelarza.

Spotkanie z pszczelarzem Piotrem Łosińskim odbyło się w ramach projektu „Kto ma pszczoły, ten ma miód… - z Biblioteką poznajemy tradycje regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etnopolska. Edycja 2022.

 
Liczba odsłon: 135
Autor: gck
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.