Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


+JM

DRODZY DARCZYŃCY

Wojna trwa od 59. dni. Żołnierze walczą w obronie swojej ojczyzny. Ci którzy zostali w domach wspierają walczących i tych, którzy musieli uciekać tracąc nieraz dorobek całego życia.

Do dzisiaj - dzięki Bogu – w Złoczowie nie wybuchła żadna bomba i nie słychać karabinów maszynowych. O wojnie przypominają nam przeraźliwie wyjące (zwłaszcza nocą) syreny, które ostrzegają przed możliwym bombardowaniem. Wiemy o kilku rakietach wystrzelonych z terytorium Białorusi i z Morza Czarnego, które leciały w naszym kierunku, a które zostały przez wojsko zestrzelone.

Przez nasze miasto przewijają się tysiące ludzi, którzy uciekają na Zachód. Część z nich zostaje, a część – po odpoczynku – rusza dalej.

Skutki wojny w bolesny sposób dotykają mieszkańców także tych miejscowości, które bezpośrednio nie ucierpiały w wyniku ataków wroga. Dotyczy to także Złoczowa i okolic. Wiele osób straciło pracę, a co za tym idzie brakuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie.

W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się kobiety z dziećmi, których mężowie wyjechali na front. W aptekach często nie ma podstawowych lekarstw, prawie wszystko bardzo podrożało, zwłaszcza żywność. Sytuacja materialna wielu mieszkańców przed wojną była trudna, a co dopiero teraz. Stąd pomagamy także miejscowej ludności dzieląc się żywnością i środkami czystości. Rozwozimy żywność do osób starszych i schorowanych, które nie są w stanie opuścić swoich domów. Organizujemy teleporady z lekarzami z Polski oraz kupujemy i przekazujemy najpotrzebniejsze lekarstwa.

Część żywności i chemii została kilka razy zawieziona przez naszego parafianina Michała Demczura tam, gdzie toczą się walki – głównie w okolice Charkowa.

Żywność dla niemowląt i dzieci, butelki do karmienia i pampersy w części przekazaliśmy wolontariuszom z Buska, którzy dbają o to, aby te rzeczy trafiały do rzeczywiście potrzebujących.

Kaszki dla niemowląt odebrał osobiście ks. bp. Edward Kawa i zawiózł je również osobiście potrzebującym.

Z mąki i jajek, które przekazaliśmy, złoczowskie gospodynie upiekły dla żołnierzy 150 świątecznych pask (rodzaj ukraińskiej babki wielkanocnej), które Michał zawiózł żołnierzom na front.

Dołożyliśmy się także do transportu humanitarnego organizowanego przez władze naszego miasta dla Złoczowa w Obwodzie Charkowskim.

Wszyscy obdarowani przez Was wyrażają ogromną wdzięczność. Cieszę się widząc, ile radości sprawiacie swoimi darami tym ludziom.

W załączniku przesyłam trochę zdjęć z przekazywania darów oraz specjalne (na piśmie) podziękowania od władz miasta, żołnierzy, szpitala i domu dziecka.

I ja się podpisuję pod podziękowaniami i pozdrawiam Was – niech Zmartwychwstały Pan obdarza nas pokojem!

Z Bogiem.

o. Grzegorz Osika SP

 
Liczba odsłon: 249
Autor:
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Żabnie
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.