Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Dziś przypominamy o czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, który rozpoczął się 13 grudnia 1981. Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Zakazano strajków i demonstracji. Milicja i wojsko mogły dokonywać przeszukiwań obywateli. Wprowadzono godzinę milicyjną od 22 do 6 rano. Zawieszono również wydawanie prasy.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku i był czasem, w którym ówczesne władze za cel postawiły sobie zniszczenie ruchu „Solidarności”. W trakcie trwania stanu wojennego internowano 10131 działaczy związanych z "Solidarnością", a podczas działań represyjnych życie straciło około 40 osób. 

Zachęcamy ro udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, którego inicjatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Poprzez zapalenie 13 grudnia (o godzinie 19:30) i wystawienie w oknie świecy, wyraźmy naszą solidarność z ofiarami stanu wojennego.

Więcej o akcji IPN: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/155843,Zapal-Swiatlo-Wolnosci-13-grudnia-2021-godz-1930.html

 

Liczba odsłon: 162
Autor: źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
« powrót
Archiwum:
Pomoc dla Ukrainy
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.