Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Od ponad 18 lat Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim patronuje Ojciec Św. Jan Paweł II. Dla społeczności szkolnej to ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ale także i zobowiązanie do nieustannego poznawania Jego życia, nauczania oraz wartości, którymi się kierował. Sprzyjają temu rozmaite codzienne działania podejmowane przez pedagogów ukierunkowane na kształtowanie u uczniów postawy szacunku wobec dokonań tego wybitnego Polaka. Bez wątpienia służy temu również i tzw. Dzień Patrona cyklicznie organizowany w szkole w dniu 16 października na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Także i w bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim nie zapomniano o Patronie, choć pojawiła się nowa, bardzo oryginalna inicjatywa, która, miejmy nadzieję, na trwale zagości w kalendarzu imprez szkolnych – Tydzień Papieski. Jego inicjatorami byli dyrektor szkoły p. Danuta Skrabacz-Tempka oraz pracujący w łęgowskiej szkole podstawowej księża katecheci. Z założenia, celem nadrzędnym wspomnianego Tygodnia jest intensywna, bo zaledwie w ciągu kilku  dni, popularyzacja wśród dzieci i młodzieży biografii oraz dokonań papieża Jana Pawła II. Sprzyjać ma temu realizowanie kolejnych inspirujących zadań angażujących nie tylko pojedynczych uczniów, ale także i całe zespoły klasowe, nauczycieli, a nawet i rodziców.

Tegoroczny Tydzień Papieski został zorganizowany w dniach 14 – 22 października. Zainaugurowała go okolicznościowa akademia, a w następnych dniach uczniowie  m.in. ćwiczyli śpiewanie „Barki”, wspólnie przygotowywali plakat-zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży, zorganizowany został jesienny Rajdajd Śladami Jana Pawła II oraz odbył się dwuetapowy konkurs wiedzy o życiu Ojca Św. Jana Pawła II. Były nawet klasowe podchody związane z poszukiwaniem ukrytych cytatów papieża-Polaka, a ponadto w szkole codziennie uczniowie rozprowadzali papieskie kremówki – świeże, domowe i przepyszne wypieki rodziców.

Tak ciekawie pomyślany program Tygodnia Papieskiego sprawił, że cała społeczność szkolna bardzo chętnie przystępowała do kolejnych aktywności, a kreatywność uczniów i ich pełne zaangażowanie można było dostrzec niemalże na każdym kroku. Towarzysząca temu atmosfera współpracy i  wzajemne wspieranie się pozwalało na pokonywanie napotykanych trudności i rozwiązywanie problemów na bieżąco. Dodatkowo, formuła konkursu międzyklasowego oraz ocenianie przez jury wykonania kolejnych zadań nie tylko wyzwalało ducha rywalizacji, ale   i pomysłowość przejawiającą się w oryginalnym podejściu do swoich działań oraz ich zakładanych rezultatów. Za tak duży wkład pracy i rzetelne wykonywanie powierzonych zadań uczniowie klas IV-VIII w listopadzie br. wezmą udział w wycieczkach do miejsc bezpośrednio lub pośrednio związanych z postacią Patrona szkoły.

Na szczególne podkreślenie zasługuje udział w Tygodniu Papieskim uczniów klas najmłodszych, którzy nie bacząc na swój wiek i ograniczenia z niego wynikające, starali się dorównać swoim starszym kolegom i koleżankom. I to się naprawdę im udało. Organizacja pracy, bardzo wysoki poziom prac plastycznych, a przede wszystkim ogromne i szczere zaangażowanie w całe przedsięwzięcie świadczyło  o głębokim rozumieniu idei  świętowania.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia była Msza Św. odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Łęgu-Zamoście. W trakcie homilii wygłoszonej przez ks. prałata Antoniego Augustyna bardzo obrazowo i trafnie sprecyzowana została idea Tygodnia Papieskiego – „Zapamiętaj imię swoje”. Te proste słowa, zmuszając do refleksji, jednocześnie obligują każdego do podejmowania w życiu właściwych wyborów i przyjmowania społecznie akceptowanych postaw.

Wymierne efekty Tygodnia Papieskiego zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły – znaleźć tam można m.in. filmiki prezentujące papieską „Barkę”w wykonaniu każdej klasy, plakaty promujące wielkie dzieło Jana Pawła II - ŚDM oraz liczne zdjęcia upamiętniające inne podjęte inicjatywy.

Zdaniem organizatorów wspomnianego Tygodnia Papieskiego przedsięwzięcie to okazało się dobrym pomysłem, a rezultaty, których oczekiwano zostały osiągnięte.  Wszystkie działania oscylowały wokół sylwetki Jana Pawła II przybliżając dzieciom i młodzieży dzieło Jego życia w różnych wymiarach. Wspólna intensywna praca, odpowiedzialność za powierzone zadania oraz poczucie przynależności do społeczności szkolnej, to tylko nieliczne aspekty, które integrowały środowisko łęgowskiej szkoły w ciągu kilku ostatnich dni.

 

Liczba odsłon: 210
Autor:
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Spis powszechny
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.