Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W niedzielny wieczór w żabnieńskiej bibliotece miało miejsce kolejne wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „II Żabnieńskie spotkania z literaturą – wokół twórczości Tadeusza Nowaka”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Tym razem było to spotkanie z kulturą ludową pt. „Z nurtem Dunajca”,  kulturą, która towarzyszyła Tadeuszowi Nowakowi, autorowi urodzonemu w Sikorzycach,  wychowanemu w widłach Wisły i Dunajca, wiernemu tej ziemi zarówno w prozie, jak i w poezji. To o niej pisał w jednym z wierszy:

Stoją gorzkie pagórki, bo gorzka jest zieleń, gdzie przebiega wilk nocy i prędki dnia jeleń, nie spotkają się nigdy w ruchomej przestrzeni, wilk w jelenia, a jeleń się w wilka zamieni. U pagórków dolina Dunajcem rozcięta jak gałęzią miłości zrywaną zbyt chciwie przez podobne do światła i wiatru dziewczęta, bo gdy biegną – nie skrzypi miedziane igliwie.

Uczestnicy spotkania zobaczyli dwa widowiska, do których scenariusz napisał i choreografię opracował Janusz Cierlik, na co dzień choreograf Zespołów Folklorystycznych „Bobrowianie” i „Otfinowianie”….. to być może takim zwyczajom przypatrywał się w dzieciństwie Tadeusz Nowak, wychowany w dolinie rozciętej Dunajcem. Zespół Folklorystyczny „Otfinowianie” zaprezentował widowisko „Frycówka oryla Michoła”, zaś Zespół Folklorystyczny „Bobrowianie” przygotował program „Dożynki”.

Autor scenariuszy do widowisk, Janusz Cierlik przybliżył obecnym na spotkaniu kulisy zbierania materiałów do tych widowisk, mówił też o poszukiwaniu materiałów źródłowych.

Przedstawione widowiska wzbudziły zachwyt wśród publiczności, która artystów i autora scenariuszy nagrodziła gromkimi brawami.

Zwieńczeniem spotkania z kulturą ludową była promocja książki „Żabnieńskie kulinaria” wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Żabna. Książka zawiera autorskie przepisy na lokalne i tradycyjne potrawy na dania obiadowe, desery czy przetwory. Autorami przepisów są mieszkańcy gminy Żabno, członkinie i członkowie stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z terenu gminy. Autorem zdjeć do publikacji jest Marcin Głuszek.

Niedzielne wydarzenie było także okazją do złożenia podziękowań dla kół gospodyń wiejskich i zespołów folklorystycznych za dotychczasową współpracę oraz pomoc przy organizacji XXIII Dożynek Województwa Małopolskiego, które odbyły się 11 września br. w Łęgu Tarnowskim. Okolicznościowe adresy na ręce przedstawicieli kół gospodyń złożył Sławomir Kurzydym – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żabnie oraz Roman Łucarz – Starosta Tarnowski.

Serdeczne podziękowania za wsparcie wieczoru z kulturą ludową kierujemy do firm: Tadeusza Jachny i  Zbigniewa Jachny z Łęgu Tarnowskiego.

  
Liczba odsłon: 195
Autor: gck
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Spis powszechny
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.