Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


„Tu góry mają kolor nieba, a lasy barwę miodu - wokół twórczości Tadeusza Nowaka” to tytuł wystawy na temat życia i twórczości Tadeusza Nowaka, a także związków pisarza z regionem tarnowskim czynnej w holu GCK w Żabnie.

Tadeusz Nowak (ur. 11 listopada 1930 r. w Sikorzycach, gm. Wietrzychowice, zm. 10 sierpnia 1991 r. w Skierniewicach) - poeta i prozaik, jeden z najchętniej czytanych twórców tzw. nurtu wiejskiego, tłumacz literatury rosyjskiej i węgierskiej.

W swojej twórczości często nawiązywał do ziemi tarnowskiej i rodzinnej wsi. Jest autorem wierszy, powieści, zbiorów opowiadań i gawęd poetyckich prozą, m.in. „Psalmy na użytek domowy”, „Psalmy wszystkie” oraz „Pacierze i paciorki”, „Ziarenko trawy”, „W puchu alleluja”, „Takie większe wesele”, „A jak królem, a jak katem będziesz”, „Diabły”, „Dwunastu”, „Prorok”, „Wniebogłosy”.

Ekspozycja jest częścią projektu „II Żabnieńskie spotkania z literaturą - wokół Tadeusza Nowaka” realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie. Projekt  dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tegoroczna edycja „Żabnieńskich spotkań z literaturą” nawiązuje do twórczości Tadeusza Nowaka w związku z przypadającą w 2021 r. 30. rocznicą śmierci. W ramach zadania odbędą się także spotkania autorskie, warsztaty literacko-plastyczne oraz konkurs plastyczny wraz z wystawą pokonkursową.

Patronat honorowy nad projektem sprawuje Burmistrz Żabna Marta Herduś, patronat medialny Radio RDN Małopolska oraz Nowa Gazeta Żabnieńska.

Liczba odsłon: 99
Autor: gck
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Spis powszechny
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.