Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

XXIII Dożynki Województwa Małopolskiego zorganizowane w Łęgu Tarnowskim już za nami. Organizatorami tegorocznego święta plonów byli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda oraz Burmistrz Żabna Marta Herduś.

Wśród gości, którzy przybyli tego dnia do Łęgu Tarnowskiego byli przedstawiciele Parlamentu - Senator RP Kazimierz Wiatr oraz Posłanki Anna Pieczarka, Urszula Rusecka, Józefa Szczurek- Żelazko i Poseł Jan Duda,  wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, przedstawiciele Zarządu i Sejmiku Województwa Małopolskiego: Marszałek Małopolski Witold Kozłowski, członkinie zarządu województwa Marta Malec- Lech i Iwona Gibas oraz Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego Anna Mikosz i Bogdan Pęk.

Dożynki zostały zainaugurowane uroczystą polową mszą świętą w intencji rolników, której przewodniczył ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Andrzej Jeż. Wśród koncelebransów sprawujących liturgię mszy byli proboszczowie z parafii Świętej Trójcy w Łęgu Tarnowskim ks. Andrzej Bakalarz, parafii p.w. Matki Bożej Rożańcowej w Łęgu Tarnowskim- Zamoście ks. Robert Pociecha, Krajowy Kapelan Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwester Dziedzic, a także dyrektor radia diecezjalnego RDN - ks. Jan Bartoszek. W homilii wygłoszonej przez biskupa Andrzeja Jeża zaakcentowany został szacunek do prawa natury w życiu codziennym, bo tylko w ten sposób możemy wydawać „dobre owoce”.

Po zakończeniu mszy świętej słowa uznania za trud pracy na roli i życzenia jak najobfitszych plonów w kierunku rolników skierowali Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Marta Herduś, Burmistrz Żabna. Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz odczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego do uczestników Dożynek, natomiast członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy dedykowany uroczystościom dożynkowym w Łęgu Tarnowskim. Następnie na scenie odbył się obrzęd dożynkowy przygotowany i zaprezentowany przez Zespół Folklorystyczny „Bobrowianie”. Wśród pieśni i recytacji starości dożynek – Krystyna i Grzegorz Kieciowie z Łęgu Tarnowskiego przekazali bochenki chlebów, a jego kawałkami obdarowano zebranych przed sceną uczestników dożynek.

W trakcie częstowania chlebem, z tradycyjną suitą krakowską oraz pieśniami regionu krakowskiego, przy akompaniamencie Kapeli „Powislanie”, wystąpili członkowie Zespołu Folklorystycznego „Otfinowianie”.

Podczas dożynek wojewódzkich nie zabrakło Konkursu Wieńca. Trzydzieści grup z terenu całej Małopolski zgłosiło swój udział w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej. W oczach komisji konkursowej w składzie: Bogdan Pęk- przewodniczący Komisji, Kazimierz Kurczab –  Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Anna Glixelli – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Dawid Puszko – Zastępca Dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, największe uznanie w kategorii „wieniec współczesny” zdobył wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń w Gruszowie z gminy Pałecznica. Natomiast w kategorii „wieniec tradycyjny” najlepszym okazał się ten przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Radłowski Gryf. Zwycięski wieniec z Radłowa w kolejnym tygodniu reprezentować będzie całe województwo w stolicy na dożynkach ogólnopolskich pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zgodnie z tradycją dożynek, pełniący rolę gospodarzy Marszałek Małopolski Witold Kozłowski w towarzystwie Burmistrza Żabna Marty Herduś odwiedzili wszystkie grupy wieńcowe, dziękując za zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w konkursie.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w przyjazd do gminy Żabno, by zaprezentować swoje dzieła. Na dożynkach mieliśmy okazję podziwiać wieńce przygotowane przez grupy: Nieczajnianie z gminy Dąbrowa Tarnowska, Gosprzydowianie z gminy Gnojnik, Grupa wieńcowa z Siemiechowa z gminy Gromnik, Echo Jaworza z gminy Grybów, KGW Gruszki w miejscowości Brzezie z gminy Kłaj, Grupa Obrzędowa „Kasztany” z gminy Lipnica Murowana, KGW Nowa Jastrząbka z gminy Lisia Góra, KGW Tarnawa z gminy Łapanów, KGW w Parkoszowicach z gminy Miechów, KGW w Staszkówce z gminy Moszczenica, Razem dla Zasani z gminy Myślenice, Sołectwo Kopaliny z gminy Nowy Wiśnicz, KGW Wielopole z gminy Olesno, Grupa Wieńcowa z gminy Przeciszów, KGW Rdzawka z gminy Rabka – Zdrój, KGW „Radłowski Gryf” z gminy Radłów, Stowarzyszenie „Nasze dzieci” Kowalowa z gminy Ryglice, Grupa Dożynkowa z gminy Rzepiennik Strzyżewski, KGW w Jaśkowicach z gminy Skawina, Sołectwo Ładna z gminy Skrzyszów, Grupa Dożynkowa z gminy Szczucin, KGW „Marysieńki” z gminy Szerzyny, KGW „Baba Jaga Jodłówka Wałki z gminy Tarnów, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Babicy z gminy Wadowice, Stowarzyszenie COSTOR Bobrowniki Małe z gminy Wierzchosławice, KGW w Sikorzycach z gminy Wietrzychowice, KGW w Kobielniku z gminy Wiśniowa, KGW w Gruszowie z gminy Pałecznica, KGW w Słonej z gminy Zakliczyn oraz reprezentujące gminę Żabno KGW w Niecieczy.

Dziękujemy za obecność wszystkim zaproszonym starostom, burmistrzom i wójtom z terenu naszego województwa, radnym powiatowym, radnym Rady Miejskiej w Żabnie i sołtysom naszych miejscowości. Swoje podziękowania pragniemy również skierować w stronę tych wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie stoisk wystawienniczych. To dzięki ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy pochwalić się obfitością kulinarną naszej gminy. Pięknie zaaranżowane stoiska naszych dziewięciu Kół Gospodyń Wiejskich były tego dnia prawdziwą ozdobą i przyciągały wszystkich odwiedzających miejsce dożynek. Stoiska przygotowały KGW z Czyżowa, KGW z Chorążca, KGW z Bobrownik Wielkich, KGW, z Janikowic, KGW z Siedliszowic, KGW z Kłyża, KGW z Łęgu Tarnowskiego, KGW z Niecieczy oraz KGW z Otfinowa.

Dziękujemy również Polskiemu Związkowi Łowieckiemu za promocję myślistwa, Unii Tarnów ŻSSA za stoisko promujące „czarny sport”, Adamowi Tomczykowi, Ewie Kaczówce, Annie Stoch,  Henrykowi Korusowi, Katarzynie Pitala, za to że zechcieli podzielić się swoją pasją rękodzielniczą, dziękujemy również Domowi Malarek z Zalipia, Klubowi Senior Plus z Żabna, pasiece Złota Kuszka, Winnicy Zadora, Okręgowemu Inspektoratowi Pracy w Krakowie, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Głównemu Urzędowi Statystycznemu oraz Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa za uatrakcyjnienie tego dnia swoimi wystawami. Dziękujemy także pracownikom Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza za organizację punktu szczepień przeciwko COVID-19.

Sobotnie popołudnie z dożynkami wojewódzkimi zwieńczył występ zespołu Górole. Wieczorem odbył się natomiast koncert towarzyszący całemu wydarzeniu. Na scenie wystąpiła Eleni wraz z Zespołem. Artystka przygotowała repertuar piosenek własnego autorstwa, znanych już wielu pokoleniom.

Serdecznie dziękujemy za liczną obecność mieszkańcom naszej gminy oraz całej Małopolski, którzy spędzili XXIII Dożynki Województwa Małopolskiego razem z nami. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie stuprocentowe zaangażowanie Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, w którego stronę przesyłamy wiele serdeczności, dziękujemy druhnom i druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Łęgu Tarnowskiego i Bobrownik Wielkich, pracownikom MGZGK za obecność i pracę podczas przygotowania i porządkowania terenu. Podziękowanie kierujemy również w stronę firm Polan, Dallian Talent, Bruk- Bet oraz Villa Verde, których produkty wzbogaciły paczki prezentowe przekazane zaproszonym gościom oraz grupom dożynkowym.

 
Liczba odsłon: 735
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Spis powszechny
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.