Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Dziś mija czterdziesta pierwsza rocznica podpisania dokumentów pomiędzy opozycją demokratyczną, a rządem komunistycznym. Dzień 31 sierpnia 1980 roku był początkiem powstania wielomilionowego ruchu społecznego, który w dłuższej perspektywie przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.

Latem 1980 roku z powodu kryzysu, represji społecznych oraz znacznych podwyżek cen, w zakładach pracy rozpoczęły się strajki, które doprowadziły do założenia w połowie sierpnia Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Organ ten doprowadził do powstania 21 postulatów przedstawionych ówczesnej władzy, a mających charakter polityczny i społeczno- ekonomiczny (między innymi: przestrzegania wolności słowa, przywrócenie do pracy osób represjonowanych, wolne soboty, podwyżki płac). 23 sierpnia podjęto rozmowy z delegacją rządową, których finał przypadł na 31 sierpnia 1980 roku. Władza zaakceptowała postulaty, a w myśl porozumienia podjęto działania o legalizację niezależnego związku zawodowego. Ostatecznie udało się to 10 listopada 1980 roku, kiedy to zarejestrowano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Dziś świętujemy czterdziestą rocznicę porozumienia sierpniowego, a także początek wielkiego ruchu solidarnościowego, który przyczynił się do zmian ustrojowych w Europie.

 

Przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na obchody 41. rocznicy strajków robotniczych z sierpnia 1980 roku: bit.ly/Przesłanie_Sierpień_21

Liczba odsłon: 96
Autor:
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Spis powszechny
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.