Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Z przemocą mamy do czynienia praktycznie na co dzień,  na ulicy, w sklepie, w filmach, w szkołach, a nawet w bajkach ,które  czytamy dzieciom. Mogłoby się nam wydawać, że tak dużo o tym czytamy, rozmawiamy, oglądamy. Niby każdy powinien wiedzieć, że bicie, krzywdzenie, nadużycia, nękania, wykorzystywanie jest złe, ale  gdy słyszymy nowe  informacje dziwimy się i jesteśmy zaskoczeni, że takie sytuacje mają miejsca i niejednokrotnie dzieje się to przed naszymi oczyma.

Przemoc budzi  nasze emocje i napięcia, ale też złość lęk , obawę. Bardzo często akty przemocy  wydają się nam absurdalne, niezrozumiałe, bestialskie zwłaszcza wobec dzieci. Sprawia to , że chcemy w jakiś sposób sobie je wytłumaczyć, zrozumieć, pojąć i wyjaśnić. Niestety może wówczas dochodzić do powstawania szkodliwych mitów, które utrudniają bądź uniemożliwiają jej dostrzeżenie, rozpoznanie i skuteczne reagowanie.

      Gdy ktoś mówi , że przemoc dotyczy  tylko rodzin z marginesu społecznego to mu wierzymy. Tymczasem  może ona dotyczyć każdej rodziny bez względu na status społeczny czy poziom wykształcenia. Inny przekonaniem jest , że nie powinno się wtrącać w prywatne sprawy rodziny, a przemoc to „prywatna sprawa”. Nieprawda! W sytuacji gdy zagrożone jest zdrowie czy życie nie można traktować jako „prywatną sprawę”. Przemoc jest przestępstwem. Możemy też spotkać się z inną opinią , że ofiary przemocy „zasłużyły na nią”, bo pewnie musiały „coś zrobić”. Nic bardziej mylnego! Nikt nie zasługuje na bycie krzywdzonym, bitym, poniżanym, maltretowanym.

     Kolejna opinia, że gdyby ofiara naprawdę cierpiała to odeszłaby od sprawcy. Strach, wstyd, niepewność czy sama sobie poradzi, uzyska samodzielność, niezależność finansową i przekonanie, że „żona powinna być przy mężu”, „a dzieci mieć oboje rodziców”, naciski ze strony rodziny, groźby ze strony sprawcy zaczynamy myśleć, że czujemy się bezradni wobec przewlekłości przemocy. Ofiara  decyduje się trzymać przemoc  w tajemnicy i nie szukać pomocy i wsparcia. Cierpi nie tylko ofiara, ale również świadkowie, najczęściej dzieci.

     Myśląc o sprawcach przemocy może mylnie się nam wydawać , że działają oni zawsze pod wpływem alkoholu albo, że są chorzy psychicznie. Nic bardziej mylnego! W większości sytuacji ,kiedy dochodzi do przemocy sprawca jest trzeźwy. Radzi sobie w życiu codziennym, jest zaradny, utrzymuje relacje z innymi ludźmi, często określane jako „pozornie normalne” Niestety tylko pozornie.

Gdy wczujemy się w przeżycia ofiary przemocy, które często powtarzają „to już ostatni raz, więcej się nie powtórzy” . Niestety przemoc rzadko jest jednorazowym incydentem, który ma szansę tak po prostu nigdy więcej się nie powtórzyć. Każdy incydent będzie pociągał za sobą kolejne, mimo pojawiających się w międzyczasie miesięcy miodowych, poprawy relacji, pozornej zgody.

 

Gdzie szukać pomocy?

Ogólnopolskie Pogotowanie dla ofiar przemocy w Rodzinie „NIEBIESKA LINIA”

Całodobowa  bezpłatna pomoc  Tel. 800-12-00-02

Ośrodek Pomocy Społecznej, Punkt Informacyjno-Konsultacyjny :

Tel   14 645-65-60, 14 645-64-33    Tel 505 439 950

 

Liczba odsłon: 99
Autor: OPS Żabno
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Maluch +
Spis powszechny
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.