Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Wczoraj odbyła się uroczystość poświęcenia kapliczki przy ul. Św. Jana w Żabnie. Pomimo burzowych chmur wiszących nad Żabnem od godzin popołudniowych, udało się przeprowadzić ceremonię.

Kapliczka Św. Jana Nepomucena w Żabnie została przeniesiona o kilkadziesiąt metrów ze skrzyżowania z ul. Kilińskiego, w związku z przebudową drogi krajowej. Mury kapliczki zostały rozebrane, a następnie z użyciem tego samego materiału wybudowana nową, która pięknie wpisuje się w krajobraz rewitalizowanego właśnie terenu. Dodatkowo w 2019 roku przeprowadzono prace związane z renowacją figury Św. Jana znajdującą się na ołtarzu w środku kapliczki. Prace związane z przeniesieniem murów zostały sfinansowane w ramach remontu drogi z pieniędzy województwa, natomiast w kosztach renowacji figury partycypowała gmina.

Na wczorajsze spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób z Żabna, byli harcerze, samorządowcy, a także wykonawca remontu kapliczki Eligiusz Dworaczyński, który we wprowadzeniu przedstawił, jak wyglądała historia prac nad obiektem. Pod kapliczką odbyło się nabożeństwo czerwcowe poprowadzone przez księdza proboszcza parafii w Żabnie Jerzego Kawika, który również poświęcił nowy obiekt, zwracając się do osób z sąsiedztwa kapliczki, by dbali o nią, a także starali się spotykać w tym miejscu na modlitwie.

Korzystając z możliwości, jaką daje nowa kapliczka, zdecydowano o pozostawieniu w jej murach „kapsuły czasu”. Zamknięto w niej prasę lokalną, monety, medale pamiątkowe przyznawane przez samorząd, pocztówki obrazujące Żabno, informacje o parafii przekazane przez księdza proboszcza, tarczę drużyny harcerskiej z Żabna, a przede wszystkim „list do przyszłości”. List w którym przedstawiono stan obecny Żabna oraz historię przeniesienia kapliczki przygotował Adam Tomczyk. Osoby, które przybyły na uroczystość miały okazję złożyć swoje podpisy na nim. Następnie list włożono do kapsuły, która złożona została w murach kapliczki.

Serdecznie dziękujemy sąsiedztwu za zaangażowanie w przygotowanie spotkania, pani Agacie Gajek oraz państwu Marcie i Antoniemu Gaikom.

    
Liczba odsłon: 550
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Maluch +
Spis powszechny
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.