Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

 

Najważniejsze metody Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to samospis internetowy i spis przez telefon.
Spisywaniem mieszkańców Polski zajmują się także rachmistrzowie. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.

Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu na stronie spis.gov.pl. Osoby, które wolą rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.

Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca właśnie się rozpoczęła. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie gminy Żabno pracuje 8 rachmistrzów spisowych.
Rachmistrz dzwoni WYŁĄCZNIE z numeru telefonicznego: 22 828 88 88.

Jak zweryfikować rachmistrza?

Rachmistrz telefoniczny rozpoczyna rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis.
Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, na stronie internetowej https://spis.gov.pl i formularz „Sprawdź rachmistrza”.
Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz może zapytać o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.

Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie domu czy czas nieobecności w domu (np. o termin wyjazdu na urlop).

Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu.

Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin.

Nie daj się oszukać! Pamiętaj!

Jeśli spisałeś się już przez Internet – wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy. Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, zanotuj numer telefonu i rozłącz się a następnie zgłoś ten fakt na Infolinii spisowej, w urzędzie gminy lub na policję.

Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji Urząd Miejski w Żabnie tel. 14 645 6012 lub zgłoś ten fakt na policję.

 

 

Liczba odsłon: 377
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
RFIL
Maluch +
1 procent
Spis powszechny
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.