Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Dziś mija osiemdziesiąta pierwsza rocznica Zbrodni Katyńskiej. Jest to również data katastrofy samolotu prezydenckiego, którym podróżowała delegacja władz RP, by uczcić pamięć o Polakach pomordowanych na ziemiach radzieckich.

Jedenaście lat temu, również w sobotni poranek, samolot którym podróżował prezydent RP Lech Kaczyński wraz delegatami do Smoleńska uległ katastrofie. Było to w siedemdziesiątą rocznicę zbrodni, której dokonano na żołnierzach Polskich, pojmanych w czasie okupacji radzieckiej.

Dziś, by uczcić pamięć zarówno o tych, którzy zginęli w katastrofie, jak i również o wszystkich tych którzy ponieśli śmierć broniąc kraju w trakcie wojny, złożone zostały wiązanki kwiatów, zarówno w Miejscu Pamięci Zamordowanym i Poległym na Golgocie Wschodu mieszkańcom Żabna - znajdującym się przy Szkole Podstawowej w Żabnie, jak i na cmentarzu parafialnym, na grobie Mieczysława Seweryna i Wojciecha Seweryna. Tutaj, w asyście żabnieńskich harcerzy, wieńce w imieniu Prezydenta, Premiera oraz Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej złożył wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz wraz z Posłem RP Wiesławem Krajewskim. Samorząd Żabna również uczestniczył w tej krótkiej uroczystości, a kwiaty zostały złożone przez burmistrza Żabna Martę Herduś, Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Głoda oraz Wiceprzewodniczącego Rady Sławomira Kurzydyma.Wśród żołnierzy, których pamięć wspominamy przy okazji rocznicy Zbrodni Katyńskiej są:

Kazimierz Pacanowski. Kazimierz Pacanowski ukończył Szkołę Podoficerską we Lwowie w 1934 roku. Został zmobilizowany w 1939 roku i wyruszył do walki jako żołnierz 16 Pułku Piechoty z Tarnowa. Aresztowany i wzięty do niewoli 20 września 1939 roku spod Lwowa. W wyniku odniesionych ran zmarł w Kozielsku 29 października 1939 roku – spoczywa w ziemi „Golgoty Wschodu”.

Podporucznik Mieczysław Seweryn – urodzony w 1910 roku w Zabłociu, mieszkaniec Żabna – od 1929 roku nauczyciel w Żabnie. Szkołę Oficerską ukończył w Jarocinie w 1932 roku. Zmobilizowany w 1939 roku, brał udział w walkach jako żołnierz 16 pułku piechoty
z Tarnowa, aresztowany i wzięty do niewoli 20 września 1939 roku w okolicach Lwowa, więziony w Kozielsku. Rozstrzelony w dniach pomiędzy 3 kwietnia a 12 maja 1940 roku. Spoczywa w ziemi „Golgoty Wschodu” w Katyniu. Pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.

Kapitan Mieczysław Kurkowski, urodzony w 1897 roku w Żabnie. W czasie I wojny światowej aresztowany i zesłany na Sybir. W okresie międzywojennym instruktor Szkoły Podchorążych w Różanie koło Warszawy. Od 1937 roku podjął pracę w Oddziale II (był to wywiad). Aresztowany przez NKWD we Lwowie we wrześniu 1939 r.
 – przebywał w obozie w Starobielsku, rozstrzelany w Charkowie.

Teofil Ney, major żandarmerii wojskowej Wojska Polskiego, urodzony w 1893 r. w Siediszowicach, gdzie ukończył szkołę powszechną. Żołnierz Legionów Polskich. Więzień Starobielska, zamordowany w Charkowie. Awansowany pośmiertnie do stopnia podpłukownika.

Kpt. Piechoty Ludwik Nagórzański, urodzony w 1899 r. w Siedliszowicach. W Wojsku Polskim od 1918 r., uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w szeregach 38 pp. W rezerwie od 1922 r. Dr praw – sędzia Sądu Powiatowego we Lwowie, zamordowany w Charkowie.

Por. piechoty Jan Stanisław Herduś, urodzony w 1895 r. w Łęgu Tarnowskim. W listopadzie 1918 r. powołany do 2 pułku Strzelców Podhalańskich. W lipcu 1920 r. jako ochotnik brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Uczestnik kampanii wrześniowej w 4 kompanii 28 pułku strzelców kaniowskich. Osadzony w Kozielsku, zamordowany w Katyniu.

 

Liczba odsłon: 452
Autor: redakcja.zabno.pl
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
RFIL
1 procent
Spis powszechny
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.