
Trwająca pandemia i przedłużająca się edukacja zdalna nie zwalnia szkół z realizacji zadań wynikających z ich programu wychowawczo-profilaktycznego. Jednym z filarów takiego programu jest troska o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży: nie tylko fizyczny, ale także i psychiczny. Mając na względzie wagę dobrostanu psychicznego swoich podopiecznych, Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim w porozumieniu z pedagogiem szkolnym oraz wychowawcami klas, przystąpiła do realizacji szkolnego projektu pt. „Moja (nie)zwykła codzienność w czasach pandemii”. Jego celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na korzyści wynikające z posiadania zainteresowań i pasji, które będąc źródłem relaksu i przyjemności, poszerzają wiedzę o świecie oraz przyczyniają się do poprawy kondycji całego organizmu.
Udział w projekcie był dobrowolny, a zadaniem jego uczestników było zaprezentowanie dowolną techniką swojego hobby. Samo przygotowanie prezentacji poprzedzone było tematycznymi dyskusjami i pogadankami przeprowadzanymi w ramach tzw. godzin wychowawczych, w czasie których uczniowie chętnie opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach - ich wadach oraz zaletach. Takie spontaniczne rozmowy i wymiana uwag sprzyjały budowaniu dobrych relacji w zespole klasowym oraz lepszemu poznawaniu się.
Realizowany w Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim projekt „Moja (nie)zwykła codzienność w czasach pandemii” cieszył się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Przystąpiło do niego 33 osoby, które zdecydowały się zaprezentować innym swoje hobby. Przygotowane w ramach projektu prace przybrały różne formy - zdjęcia, kolaże, fotorelacje, plakaty, prezentacje w programie PowerPoint, filmiki wideo. itp. Dzięki takiemu szerokiemu spektrum wykorzystanych technik, „opowieści” poszczególnych uczniów o sposobach spędzania czasu wolnego miały wielowymiarowy charakter, były plastyczne i dynamiczne, a przede wszystkim sugestywne. Bardzo wysoki poziom estetyczny prac, sposoby prezentacji oraz widoczne zaangażowanie emocjonalne wszystkich uczestników projektu sprawił, iż jury konkursowe po raz pierwszy w historii szkoły nie zdecydowało się wyłonić laureatów. Dyrekcja szkoły wspólne z komisją konkursową postanowiła, iż ze względu na tak bardzo atrakcyjny i zróżnicowany sposób udokumentowania przez poszczególnych uczniów swojego hobby, nie sposób wskazać tej najlepszej, gdyż każda z prac, spełniając wszystkie kryteria konkursowe, zasługiwała na wyróżnienie. Wszyscy uczniowie uczestniczący w tym projekcie otrzymali pamiątkowe dyplomy-niespodzianki, a ponadto wszystkie prace opublikowane zostały na stronie internetowej szkoły.
Zdaniem Dyrekcji szkoły, inicjatywa ta pokazała różnorodność zainteresowań dzieci i młodzieży oraz chęć promowania swoich zainteresowań, które bez względu na typ i rodzaj, dają przyjemność i pozwalają choć na chwilę zapomnieć o przytłaczającej rzeczywistości. Dyrekcja szkoły podkreśla jeszcze jeden aspekt projektu – jego funkcję integrującą całe rodziny, bowiem w przygotowanie prac zaangażowali się także i rodzice, a z kolei wspólna aktywność była okazją do spokojnej rozmowy, o co przecież tak trudno w dzisiejszych czasach.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim szczerze zachęca do zapoznania się z galerią prac uczniowskich, gdyż ich zainteresowania są nietuzinkowe, fantastyczne i interesujące. Pomysłodawcy projektu zapraszają do odwiedzenia na stronie internetowej szkoły zakładki „Nasze hobby” znajdującej się w górnym menu. Naprawdę warto. A może będzie to inspiracją do podjęcia nowej formy aktywności? Kto wie?
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |