Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Trwająca pandemia i przedłużająca się edukacja zdalna nie zwalnia szkół z realizacji zadań wynikających z ich programu wychowawczo-profilaktycznego. Jednym z filarów takiego programu jest troska o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży: nie tylko fizyczny, ale także i psychiczny. Mając na względzie wagę dobrostanu psychicznego swoich podopiecznych, Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim w porozumieniu z pedagogiem szkolnym oraz wychowawcami klas, przystąpiła do realizacji szkolnego projektu pt. „Moja (nie)zwykła codzienność w czasach pandemii”. Jego celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na korzyści wynikające z posiadania zainteresowań i pasji, które będąc źródłem relaksu i przyjemności, poszerzają wiedzę o świecie oraz przyczyniają się do poprawy kondycji całego organizmu.

Udział w projekcie był dobrowolny, a zadaniem jego uczestników było zaprezentowanie dowolną techniką swojego hobby. Samo przygotowanie prezentacji poprzedzone było tematycznymi dyskusjami i pogadankami przeprowadzanymi w ramach tzw. godzin wychowawczych, w czasie których uczniowie chętnie opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach - ich wadach oraz zaletach. Takie spontaniczne rozmowy i wymiana uwag sprzyjały budowaniu dobrych relacji w zespole klasowym oraz lepszemu poznawaniu się.  

Realizowany w Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim  projekt „Moja (nie)zwykła codzienność w czasach pandemii” cieszył się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Przystąpiło do niego 33 osoby, które zdecydowały się zaprezentować innym swoje hobby. Przygotowane w ramach projektu prace przybrały różne formy - zdjęcia, kolaże, fotorelacje, plakaty, prezentacje w programie PowerPoint, filmiki wideo. itp. Dzięki takiemu szerokiemu spektrum wykorzystanych technik, „opowieści” poszczególnych uczniów o sposobach spędzania czasu wolnego miały wielowymiarowy charakter, były plastyczne i dynamiczne, a przede wszystkim sugestywne. Bardzo wysoki poziom estetyczny prac, sposoby prezentacji oraz widoczne zaangażowanie emocjonalne wszystkich uczestników projektu sprawił, iż jury konkursowe po raz pierwszy w historii szkoły nie zdecydowało się wyłonić laureatów. Dyrekcja szkoły wspólne z komisją konkursową postanowiła, iż ze względu na tak bardzo atrakcyjny i zróżnicowany sposób udokumentowania przez poszczególnych uczniów swojego hobby, nie sposób wskazać tej najlepszej, gdyż każda z prac, spełniając wszystkie kryteria konkursowe, zasługiwała na wyróżnienie. Wszyscy uczniowie uczestniczący w tym projekcie otrzymali pamiątkowe dyplomy-niespodzianki, a ponadto wszystkie prace opublikowane zostały na stronie internetowej szkoły.

Zdaniem Dyrekcji szkoły, inicjatywa ta pokazała różnorodność zainteresowań dzieci i młodzieży oraz chęć promowania swoich zainteresowań, które bez względu na typ i rodzaj, dają przyjemność i pozwalają choć na chwilę zapomnieć o przytłaczającej rzeczywistości. Dyrekcja szkoły podkreśla jeszcze jeden aspekt projektu – jego funkcję integrującą całe rodziny, bowiem w przygotowanie prac zaangażowali się także i rodzice, a z kolei wspólna aktywność była okazją do spokojnej rozmowy, o co przecież tak trudno w dzisiejszych czasach.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim szczerze zachęca do zapoznania się z galerią prac uczniowskich, gdyż ich zainteresowania są nietuzinkowe, fantastyczne i interesujące. Pomysłodawcy projektu zapraszają do odwiedzenia na stronie internetowej szkoły zakładki „Nasze hobby” znajdującej się w górnym menu. Naprawdę warto. A może będzie to inspiracją do podjęcia nowej formy aktywności? Kto wie?

   
Liczba odsłon: 250
Autor: LJ
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
RFIL
1 procent
Spis powszechny
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.