W czasie trwającej pandemii martwimy się o naszych seniorów. Nie zawsze mamy możliwość wizyt, odwiedzin, aby nie narażać ich na utratę zdrowia czy życia. Najczęstszym kontaktem z nimi jest rozmowa telefoniczna, bowiem osoby starsze czasami nie potrafią i nie mają możliwości kontaktować się za pośrednictwem innych zdalnych środków komunikacji. W trakcie takiej rozmowy nie jesteśmy w stanie ocenić czy są bezpieczni pod opieką np.syna alkoholika, córki nadużywającej leków czy dopalaczy. Przemoc wobec osób starszych jest jednym z najtrudniejszych do zdiagnozowania. Wynika to ze szczególnej sytuacji psychofizycznej, w jakiej znajdują się te osoby, jak i z faktu, że ich dramaty rozgrywają się często w bardzo zamkniętym środowisku, gdzie otoczenie nie ma świadomości dziejących się za ścianą dramatów.
Jedną z przeszkód w skutecznym niesieniu pomocy osobom starszym, które są ofiarami przemocy domowej, jest ich niska mobilność, wynikająca z wieku oraz wielu schorzeń typowych dla wieku podeszłego. Osoby te mają trudności w poruszaniu się, nawiązaniu kontaktu, czy też w sprawnym komunikowaniu swoich potrzeb. Często też osoby krzywdzące są jednocześnie opiekunami pokrzywdzonych - przez co ofiary przemocy mają dodatkowo zaburzone poczucie bezpieczeństwa i są fizycznie oraz psychicznie uzależnione od sprawców. Z reguły osoba krzywdząca jest spokrewniona z ofiarą .Często są to ich dzieci lub wnuki. Ofiara jest uczuciowo związana ze sprawcą i z tego powodu nie chce robić kłopotu i czuje się zawstydzona , że „musi” skarżyć na ukochane dziecko czy wnuka.
Warto zwrócić uwagę na szczególne formy przemocy, na jakie narażone są osoby starsze, wynikające z ich specyficznej sytuacji życiowej tj. ze względu na wiek,chorobe i niepełnosprawność. Fakt, że osoby te dysponują stałym dochodem w postaci emerytury lub renty, jak również często są właścicielami nieruchomości, dlatego najczęstszymi rodzajami przemocy występującymi w tym obszarze, są: przemoc psychiczna, ekonomiczna oraz zaniedbywanie podstawowych potrzeb życiowych.
Przemoc psychiczna przybiera przede wszystkim formy ośmieszania, drwin z utraty sprawności zdrowia. Taka osoba często słyszy „Kto Cię usłyszy?,” Kto Cię przygarnie taką schorowaną, niedołężną?” „Po co Ty jeszcze żyjesz?.Jesteś tylko Wielkim Kłopotem!”. Nieczęsto padają przy tym słowa niecenzuralne, wulgaryzmy.
Szczególnie częstym rodzajem przemocy jest przemoc ekonomiczna, związana często z nadużywaniem przez sprawców przemocy alkoholu czy też zażywaniem środków odurzających. Sprawcy uzależniają finansowo ofiary od siebie, odbierają pokrzywdzonym dochody i przeznaczają na własne potrzeby. Odmawiają udziału w kosztach percypowania za wspólne zamieszkiwanie, nie dokładają się do wspólnego ,domowego budżetu , ale także zabierają i przywłaszczają majątek ofiary. Taka forma przemocy jest o tyle dotkliwa, że pozbawia te osoby środków niezbędnych do codziennej egzystencji i może występować z innymi rodzajami przemocy zwłaszcza fizyczną. Bardzo dotkliwym rodzajem przemocy wobec osób starszych, w szczególności wymagających stałej opieki osób drugich jest zaniedbywanie podstawowych potrzeb pielęgnacyjnych, higienicznych związanych z dostarczaniem pożywienia, dbaniem o czystość mieszkania, zapewnieniem wizyty lekarskiej, pomocą w przyjmowaniu leków.
Jeżeli wiadomo Ci, że komuś dzieje się krzywda, chcesz pomóc lub jesteś ofiarą przemocy zawiadom pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Żabnie
ul. Św. Jana 3a.
Telefon 14 645-64-33 14 645-65-60 lub 505439 950