Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W czasie trwającej pandemii martwimy się o naszych seniorów. Nie zawsze mamy możliwość wizyt, odwiedzin, aby  nie narażać ich  na utratę zdrowia czy życia. Najczęstszym  kontaktem  z nimi jest rozmowa telefoniczna, bowiem osoby starsze czasami nie potrafią i nie mają możliwości kontaktować się  za pośrednictwem innych zdalnych środków komunikacji. W trakcie takiej rozmowy nie jesteśmy w stanie ocenić czy są bezpieczni pod opieką np.syna alkoholika, córki nadużywającej leków czy dopalaczy. Przemoc wobec osób starszych  jest  jednym z najtrudniejszych do zdiagnozowania. Wynika to  ze szczególnej sytuacji psychofizycznej, w jakiej znajdują się te osoby, jak i z faktu, że ich dramaty rozgrywają się często  w bardzo zamkniętym środowisku, gdzie otoczenie nie ma świadomości dziejących się za ścianą dramatów.

Jedną z przeszkód w skutecznym niesieniu pomocy osobom starszym, które są ofiarami przemocy domowej, jest ich niska mobilność, wynikająca z wieku oraz wielu schorzeń typowych dla wieku podeszłego. Osoby te mają trudności w poruszaniu się, nawiązaniu kontaktu, czy też w sprawnym komunikowaniu swoich potrzeb. Często też osoby krzywdzące są jednocześnie opiekunami pokrzywdzonych - przez co ofiary przemocy mają  dodatkowo zaburzone poczucie bezpieczeństwa i są fizycznie oraz psychicznie uzależnione od sprawców. Z reguły osoba krzywdząca jest spokrewniona z ofiarą .Często są to ich dzieci lub wnuki. Ofiara jest uczuciowo związana ze sprawcą i z tego powodu nie chce robić  kłopotu i czuje się zawstydzona , że „musi” skarżyć  na ukochane dziecko czy wnuka.

            Warto zwrócić uwagę na szczególne formy przemocy, na jakie narażone są osoby starsze, wynikające  z ich specyficznej sytuacji życiowej tj. ze względu na wiek,chorobe i niepełnosprawność. Fakt, że osoby te dysponują stałym dochodem w postaci emerytury lub renty, jak również często są właścicielami nieruchomości, dlatego  najczęstszymi rodzajami przemocy występującymi w tym obszarze, są: przemoc psychiczna, ekonomiczna oraz zaniedbywanie podstawowych potrzeb życiowych.

Przemoc psychiczna  przybiera przede wszystkim formy ośmieszania, drwin z utraty sprawności zdrowia. Taka osoba często słyszy „Kto Cię usłyszy?,” Kto Cię przygarnie taką schorowaną, niedołężną?” „Po co Ty jeszcze żyjesz?.Jesteś tylko Wielkim Kłopotem!”. Nieczęsto padają przy tym słowa niecenzuralne, wulgaryzmy.

Szczególnie częstym rodzajem przemocy jest przemoc ekonomiczna, związana często z nadużywaniem przez sprawców przemocy alkoholu czy też zażywaniem środków odurzających. Sprawcy uzależniają finansowo ofiary od siebie, odbierają pokrzywdzonym dochody i przeznaczają na własne potrzeby. Odmawiają udziału w kosztach percypowania za wspólne zamieszkiwanie, nie dokładają się  do wspólnego ,domowego budżetu , ale także zabierają i przywłaszczają majątek ofiary.  Taka forma przemocy jest o tyle dotkliwa, że pozbawia te osoby  środków niezbędnych do codziennej egzystencji i może występować z innymi rodzajami przemocy zwłaszcza fizyczną. Bardzo dotkliwym rodzajem przemocy wobec osób starszych, w szczególności wymagających stałej opieki osób drugich jest zaniedbywanie podstawowych potrzeb pielęgnacyjnych, higienicznych związanych z dostarczaniem pożywienia, dbaniem o czystość  mieszkania, zapewnieniem wizyty lekarskiej, pomocą w przyjmowaniu leków.

            Jeżeli  wiadomo Ci, że komuś dzieje się krzywda, chcesz pomóc  lub jesteś ofiarą przemocy zawiadom pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Żabnie
ul. Św. Jana 3a.

Telefon 14 645-64-33  14 645-65-60 lub 505439 950

Liczba odsłon: 182
Autor: OPS Żabno
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
RFIL
1 procent
Spis powszechny
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.