Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Dziś odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej. Żabnianie uhonorowali pamięć żołnierzy pochodzących właśnie z samego Żabna, którzy ponieśli śmierć w następstwie działań II wojny.

Pod Dębem Katyńskim, który zasadzony był dekadę temu odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Jednak z nich upamiętnia porucznika Mieczysława Seweryna, któremu dedykowano posadzenie dębu w 2010 roku. Na tej tablicy wspomniany został Wojciech Seweryn, który uczestniczył w ceremonii, a który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 IV 2010 roku, lecąc do Katynia w siedemdziesiątą rocznicę zbrodni na żołnierzach polskich. Druga tablica wspomina również o Żabnianach, którzy polegli na wschodnim froncie. Major Mieczysław Kurkowski oraz Plutonowy Kazimierz Pacanowski to żołnierze, którzy stali się ofiarami „Golgoty Wschodu”.

Uroczystość odbyła się na placu przyszkolnym, pod Dębem Katyńskim. Na zaproszenie burmistrza Żabna Marty Herduś udział w spotkaniu wzięli m.in. Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Cecylia Radoń, zastępca dyrektora IPN w Krakowie, Radni Rady Miejskiej w Żabnie, przedstawiciele Rady Żabna, stowarzyszeń, a przede wszystkim członkowie rodzin Sewerynów, Kurkowskich i Pacanowskich, którzy uświetnili swoją obecnością i świadectwem o przodkach dzisiejszą uroczystość.

Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Żabnie, a rys historyczny o bohaterach dnia przedstawił Adam Tomczyk. Wartę oraz asystę przy składaniu wiązanek kwiatów zapewnili żabnieńscy harcerze.

Podczas spotkania odznaczenia za swoją pracę w samorządzie odebrali z rąk Wicewojewody Stanisław Dudek i Maria Kuboń.

Dalszą część uroczystości przeprowadzono w galerii Gminnego Centrum Kultury, gdzie można zwiedzić wystawę „Pamiętamy…” przygotowaną przez Adama Tomczyka.

   
Liczba odsłon: 776
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
Koncepcja obwodnicy Żabna
Spis Rolny 2020
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.