Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Już po raz siódmy w ogólnopolską akcję “Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP włączyła się Gmina Żabno. Tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Wybitne dzieło polskiego romantyzmu  przy fontannie na żabnieńskim Rynku czytali samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, uczniowie i nauczyciele gminnych szkół, mieszkańcy miasta i gminy Żabno. Wszyscy lektorzy otrzymali pamiątkowy egzemplarz „Balladyny” wraz z okolicznościową pieczęcią.

Nastrój czytanego utworu zilustrowali muzyką Milena Łącka i Dominik Fitrzyk, którzy nastrojowymi, niejednokrotnie inspirowanymi Balladyną utworami, wprowadzili w zachwyt zgromadzoną publiczność.
"Balladyna" Juliusza Słowackiego to historia o miłości, żądzach, pragnieniach i życiowych wyborach, zamknięta w pięciu aktach dramatu literackiego. Wybitne dzieło polskiego romantyzmu zostało ukończone w grudniu 1834 roku, a wydane 5 lat później w Paryżu. Powstało na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

Wydarzenie było także okazją do wręczenia nagród uczestnikom i laureatom konkursów „Zoom na Żabno”, „Wakacje z książką” i „Zaczytane wakacje” organizowanych przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Żabnie.

Akcję "Narodowe Czytanie"  w Żabnie patronatem honorowym objęli Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Organizatorami wydarzenia były instytucje kultury Gminy Żabno – Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie.

Za pomoc w organizacji wydarzenia organizatorzy serdecznie dziękują:
- Zespołowi Folklorystycznemu „Otfinowianie”
- Cukierni „Duet” z Żabna, Państwu Marzenie i Jackowi Wariasom
- Pani Marii Ochnio
- Pani Barbarze Lichorobiec
- Miejsko – Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Żabnie.

   
Liczba odsłon: 480
Autor: gck
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Koncepcja obwodnicy Żabna
Spis Rolny 2020
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.