Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Mija właśnie czterdziesta rocznica podpisania dokumentów pomiędzy opozycją demokratyczną, a rządem komunistycznym. Dzień 31 sierpnia 1980 roku był początkiem powstania wielomilionowego ruchu społecznego, który w dłuższej perspektywie przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.

Latem 1980 roku z powodu kryzysu, represji społecznych oraz znacznych podwyżek cen, w zakładach pracy rozpoczęły się strajki, które doprowadziły do założenia w połowie sierpnia Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Organ ten doprowadził do powstania 21 postulatów przedstawionych ówczesnej władzy, a mających charakter polityczny i społeczno- ekonomiczny (między innymi: przestrzegania wolności słowa, przywrócenie do pracy osób represjonowanych, wolne soboty, podwyżki płac). 23 sierpnia podjęto rozmowy z delegacją rządową, których finał przypadł na 31 sierpnia 1980 roku. Władza zaakceptowała postulaty, a w myśl porozumienia podjęto działania o legalizację niezależnego związku zawodowego. Ostatecznie udało się to 10 listopada 1980 roku, kiedy to zarejestrowano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Dziś świętujemy czterdziestą rocznicę porozumienia sierpniowego, a także początek wielkiego ruchu solidarnościowego, który przyczynił się do zmian ustrojowych w Europie.

Liczba odsłon: 117
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
Koncepcja obwodnicy Żabna
Spis Rolny 2020
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.