Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Co roku praktyką w gminie Żabno jest przyznawanie stypendium sportowych dla młodych mieszkańców gminy Żabno, którzy rozwijają swoje sportowe pasje. Nagrody mają postać finansowego wsparcia. Co roku też sportowcy byli zapraszani na sesję Rady Miejskiej, by wziąć udział w uroczystym wręczeniu stypendiów. Niestety ta część tradycji w tym roku nie mogła zostać podtrzymana, ze względu na stan epidemii w kraju. Jednak nagrody zostały przyznane i przekazane trójce sportowców, którzy w minionym roku wykazali się uczestnictwem w wielu zawodach o różnej randze, a także zdobyczami medalowymi. Nagrody burmistrza Żabna odebrała Daria Nawój (1200 zł), Karolina Szumlańska (1000 zł), a także Eryk Nawój (800 zł). Serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy sukcesów w kolejnych występach.

Poniżej przedstawiamy rys dokonań poszczególnych stypendystów.

Szesnastoletnia Daria Nawój uczęszcza do pierwszej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Trenuje wspinaczkę sportową od sześciu lat pod okiem Edyty Ropek i Arkadiusza Kamińskiego w tarnowskim Klubie Sportowym Sportiva. W 2019 roku jako juniorka młodsza została potrójną Mistrzynią Polski: we wspinaniu na czas, boulderingu oraz trójboju olimpijskim. W zawodach Pucharu Europy Juniorów w konkurencji na czas uplasowała się na ósmym miejscu. Podczas debiutu w Mistrzostwach Świata Juniorów 2019 odbywających się we włoskim Arco wywalczyła jeden z najlepszych wyników reprezentacji Polski, plasując się na trzynastym miejscu w trójboju olimpijskim. Wynik ten dał jej przepustkę do prestiżowego składu Olimpijskiej Kadry Narodowej 2020 powołanej przez Polski Związek Alpinizmu. Daria jest młodą, utalentowaną zawodniczką o której z pewnością jeszcze usłyszymy.

Karolina Szumlańska zawodniczka reprezentująca Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych START. Od 2018 roku trenuje podnoszenie ciężarów .W 2019 na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów  które odbywały się w Bydgoszczy zajęła   2 miejsce  w kategorii do 41 kg oraz tytuł najlepszej juniorki mistrzostw. Ponadto zajęła 3 miejsce w Tarnowskim Turnieju podnoszeniu ciężarów Leliwa 2019 oraz 1 miejsce w kategorii Junior. Do wyników w podnoszeniu ciężarów przyczynili się trenerzy Bogusław Szczepański oraz Tomasz Obal.

Poza podnoszeniem ciężarów na poziomie Mistrzostw Polski Karolina trenuje pływanie największym osiągnięciem 2019 jest 3 miejsce w klasie S5. Natomiast amatorsko uprawia  narciarstwo oraz biegi z asystą.

Trzynastoletni Eryk Nawój uczęszcza do szóstej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim. Trenuje wspinaczkę sportową od dwóch lat pod okiem Edyty Ropek i Arkadiusza Kamińskiego w tarnowskim Klubie Sportowym Sportiva. Mimo krótkiego stażu wspinaczkowego, w 2019 roku jako młodzik uzyskał swoje pierwsze wyniki medalowe w zawodach sportowych. Wywalczył trzecie miejsce w Pucharze Regionalnym PZA w dwóch konkurencjach wspinaczki: na czas oraz w boulderingu. W klasyfikacji generalnej Pucharu Regionalnego uplasował się na wysokim trzecim miejscu.