Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

 


Słońce zaczyna coraz śmielej zaglądać w nasze okna, na podwórkach słychać  odważniejszy z każdym dniem śpiew ptaków, a temperatura, w przeciwieństwie do służb sanitarno - epidemiologicznych, zachęca do wyjścia z domu by odetchnąć w końcu pełną piersią. Jednym słowem wiosna! Dla rolników jest to także okres wzmożonych prac polowych, często wykonywanych w pośpiechu i stresie. Praca w „fabryce pod chmurką”, uzależniona od warunków atmosferycznych determinujących wszelkie polowe manewry, wymaga bowiem ścisłej kooperacji z naturą. Jeśli dodamy do tego strach i niepewność jutra związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wszelkimi tego konsekwencjami, pojawi się gotowa recepta na wypadek przy pracy rolniczej.

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, z garaży, spod wiat i z miejsc parkowania wyjechały na podwórka wspaniałe ciągniki, siewniki, opryskiwacze i inne maszyny niezbędne do wykonywania prac polowych. Warto pamiętać o wykonaniu przeglądu  stanu technicznego parku maszynowego, uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych, ciśnienia w oponach, a także w sytuacji kiedy wymaga tego prawo, ważności przeglądu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia O.C. Niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa jest dbałość o pełne, zalecane przez producenta wyposażenie sprzętu w osłony i zabezpieczenia. Maszyny i urządzenia, którymi na co dzień pracujemy w gospodarstwie, należy wykorzystywać zgodnie  z ich przeznaczeniem, stosując się do instrukcji obsługi. Jeżeli powierzamy prace polowe innym, pamiętajmy by były to osoby dorosłe, zdrowe, posiadające wymagane przeszkolenie i uprawnienia. Dla zachowania bezpieczeństwa podczas pracy nie rezygnujmy ze stosowania odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej.

W roku 2019 w małopolskich placówkach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zakończono łącznie 1059 postępowań powypadkowych, z czego 350 dotyczyło zdarzeń związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych. Chcąc wskazać rolnikom zagrożenia wypadkowe występujące podczas pracy przy maszynach oraz sposoby ich likwidowania, pracownicy Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie oraz Placówek Terenowych Kasy prowadzić będą kampanię prewencyjną pod hasłem „Mądrze postępujesz wypadku nie spowodujesz”.

Stan epidemii jaki obowiązuje w związku z zagrożeniem koronawirusem oraz zamknięcie szkół zmuszają nas do zwrócenia szczególnej uwagi na bezpieczeństwo pozostających w gospodarstwach rolnych dzieci i młodzieży. Odbywająca się bez należytego nadzoru zabawa rodzi wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia najmłodszych mieszkańców wsi. Odział Regionalny KRUS w Krakowie, promując bezpieczne zachowania podczas zabawy i pracy na terenie obejścia, zachęca do udziału w przygotowanym przez Kasę e-learningowym szkoleniu pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. Szkolenie zawiera zagadki i quizy, które pozwolą przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim. Aplikacja dostępna jest pod adresem: prewencja.krus.gov.pl

W trudnym dla wszystkich okresie nie traćmy wiary i nadziei w nadejście lepszego jutra. Zachowując zasady obowiązujące podczas trwania kwarantanny, pamiętajmy o zagrożeniach czyhających na nas podczas codziennej pracy w gospodarstwie. Do zobaczenia!

Liczba odsłon: 275
Autor: Wojciech Mruk, Placówka Terenowa KRUS w Tarnowie
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.