Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Na rynku żabnieńskim rozpościera się Dąb Wolności, który posadzony został dla uczczenia dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W zeszłym roku z inicjatywy społeczności Szkoły Ponadpodstawowej w Żabnie w ogrodzie różańcowym przy kościele parafialnym w Żabnie posadzony został dąb upamiętniający postać ks. Janusza Pasierba. Dziś z kolei mija dziesiąta rocznica od posadzenia Dębu Katyńskiego na placu przy Szkole Podstawowej w Żabnie, dedykowanemu Mieczysławowi Sewerynowi.

8 kwietnia 2010 roku w Żabnie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego, w roku siedemdziesiątej rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W całej Polsce odbywała się wtedy akcja sadzenia drzew ku pamięci tych, którzy zostali zamordowani przez NKWD. Na tą okazję powstała wystawa Adama Tomczyka prezentującą życie cywilne i żołnierskie bohatera spotkania - Mieczysława Seweryna. Podczas ceremonii sadzenia Dębu Katyńskiego oraz pozostałych odsłon spotkania obecny był mieszkający w USA syn Mieczysława Seweryna- Wojciech Seweryn wraz z rodziną.

Dekadę później wiemy, jak potoczyły się dalsze losy delegacji do Smoleńska, bo jako społeczność żabnieńska przeżywaliśmy wspólnie katastrofę samolotu prezydenckiego, a także pogrzeby osób biorących udział w podróży na obchody siedemdziesiątej rocznicy zbrodni. Dziś nie zapominajmy zarówno o bohaterach czasu okupacji, jak i tych którzy lecieli, by uczcić ich pamięć.

W Żabnie od 11 listopada zeszłego roku mamy również dodatkowe miejsce, upamiętniające wszystkich żołnierzy, z terenu gminy Żabno, którzy ponieśli śmierć na „Golgocie Wschodu”. W Pomniku Poległym za Ojczyznę złożona została ziemia z Katynia, jako symbol naszej pamięci o ofiarach.

 

Wśród żołnierzy, których pamięć wspominamy z okazji osiemdziesiątej rocznicy Zbrodni Katyńskiej są:

 

Kazimierz Pacanowski. Kazimierz Pacanowski ukończył Szkołę Podoficerską we Lwowie w 1934 roku. Został zmobilizowany w 1939 roku i wyruszył do walki jako żołnierz 16 Pułku Piechoty z Tarnowa. Aresztowany i wzięty do niewoli 20 września 1939 roku spod Lwowa. W wyniku odniesionych ran zmarł w Kozielsku 29 października 1939 roku – spoczywa w ziemi „Golgoty Wschodu”.

 

Podporucznik Mieczysław Seweryn – urodzony w 1910 roku w Zabłociu, mieszkaniec Żabna – od 1929 roku nauczyciel w Żabnie. Szkołę Oficerską ukończył w Jarocinie w 1932 roku. Zmobilizowany w 1939 roku, brał udział w walkach jako żołnierz 16 pułku piechoty
z Tarnowa, aresztowany i wzięty do niewoli 20 września 1939 roku w okolicach Lwowa, więziony w Kozielsku. Rozstrzelony w dniach pomiędzy 3 kwietnia a 12 maja 1940 roku. Spoczywa w ziemi „Golgoty Wschodu” w Katyniu. Pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.

 

Kapitan Mieczysław Kurkowski, urodzony w 1897 roku w Żabnie. W czasie I wojny światowej aresztowany i zesłany na Sybir. W okresie międzywojennym instruktor Szkoły Podchorążych w Różanie koło Warszawy. Od 1937 roku podjął pracę w Oddziale II (był to wywiad). Aresztowany przez NKWD we Lwowie we wrześniu 1939 r.
 – przebywał w obozie w Starobielsku, rozstrzelany w Charkowie.

 

Teofil Ney, major żandarmerii wojskowej Wojska Polskiego, urodzony w 1893 r. w Siediszowicach, gdzie ukończył szkołę powszechną. Żołnierz Legionów Polskich. Więzień Starobielska, zamordowany w Charkowie. Awansowany pośmiertnie do stopnia podpłukownika.

Kpt. Piechoty Ludwik Nagórzański, urodzony w 1899 r. w Siedliszowicach. W Wojsku Polskim od 1918 r., uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w szeregach 38 pp. W rezerwie od 1922 r. Dr praw – sędzia Sądu Powiatowego we Lwowie, zamordowany w Charkowie.

 

Por. piechoty Jan Stanisław Herduś, urodzony w 1895 r. w Łęgu Tarnowskim. W listopadzie 1918 r. powołany do 2 pułku Strzelców Podhalańskich. W lipcu 1920 r. jako ochotnik brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Uczestnik kampanii wrześniowej w 4 kompanii 28 pułku strzelców kaniowskich. Osadzony w Kozielsku, zamordowany w Katyniu.

Liczba odsłon: 319
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.