Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

2020-02-14

Przemoc towarzyszy człowiekowi od wieków. Wojny, konflikty, bratobójcze walki niestety wpisane są w życie człowieka. Internet bez , którego okazuje się „nie da się żyć „ przesiąknięty jest przemocą ,który dotyka wielu rodzin. Ciągle czytamy ,słyszymy o tragediach, których podłożem była przemoc wobec drugiej osoby.  

Kolega skrytykował i prześladował kolegę. Ośmieszał go na forum klasy, ale to nie wystarczyło. „Zorganizował” kolegów, aby po lekcjach „sprawić mu manto”.  Na pytanie dlaczego ? Odpowiada ,bo nosi  niemodne ubranie ,bo nosi okulary ,a ten jego telefon to” z epoki kamienia łupanego”. Każdy powód jest „dobry” ,aby prześladować, obedrzeć z godności ,szacunku , bezpieczeństwa, wyizolowany od kolegów. Czy stanąłbym w jego obronie ? Czy udzieliłbym mu pomocy? Czy może będziemy obojętni, bo jeżeli jest „fajtłapą” to sam sobie jest winien. Taka ofiara losu. I został sam ,ośmieszony, znikąd pomocy.

Przemoc, „karmi się” się też tajemnicą, gdy w pobliżu nie ma świadków. Sprawca przemocy ukrywa w jaki sposób traktuje swoich najbliższych. Pilnuje, aby przemoc nie wyszła poza cztery ściany domu, aby ofiara nie poskarżyła się swoim bliskim. A ofiara zazwyczaj wstydzi się powiedzieć komukolwiek o swojej sytuacji. Musi pokonać strach, poczucie winy, wstyd. Ze strachu przed sprawcą ofiara przemocy powtarza , że „wszystko jest w porządku”, „ że nie dzieje się nic złego”. Jak ma o niej opowiedzieć , gdy znajome, koleżanki, ktoś z rodziny powiedział, że wychodząc za mąż za „Tomasza” „wygrała los na loterii”, że przy nim nie będzie jej brakowało niczego , że zaopiekuje się nią, że nie spotka jej żadna krzywda, że będzie jej obrońcą.  Ofiara  doznająca przemocy domowej może zmienić swoje zachowanie, wygląd, może utracić radość życia, unikać najbliższych. Dlatego ważne jest, aby najbliżsi te zmiany zauważyli. Sprawca często stosuje przemoc fizyczną ,aby nie pozostawiać śladów na ciele ofiary.

Przemocy towarzyszy strach, krytyka, izolacja, kontrola, obrażenia, zazdrość.

 

Dlatego jeśli jesteś osobą ,która doświadcza przemocy powiem Ci:

„Nic nie usprawiedliwia przemocy!!

„Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE”!!

„Masz prawo szukać pomocy”!!

„Masz prawo żyć w domu, w szkole bez przemocy”!!

„Masz prawo do szacunku, godności, do swobodnego kontaktowania się z bliskimi, rodziną”!!

 

Gdzie możesz szukać pomocy?

Ośrodek Pomocy Społecznej w Żabnie

  1. Św. Jana 3a

Tel. 14 645 64 33

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny ,którym bezpłatnie porad udzielają prawnik, psycholog, pracownik socjalny.

Szczegóły na stronach internetowych:

ops.zabno.pl - zakładka „przemoc”,

www.zabno.pl – zakładka „pomocne”

Liczba odsłon: 251
Autor: opr.OPS na podstawie  mater.PARPA,ROPS,blog specjalistki ds. przeciwdziałania przemocy J.Szuryn Niebieska Linia 4/111/2017
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
Spis Rolny 2020
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.