Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia społeczność Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim zaproponowała mieszkańcom swojej miejscowości nową inicjatywę – Koncert Mikołajkowy. Jego celem było przede wszystkim wprowadzenie uczestników w typowo świąteczny nastrój oraz integracja środowiska lokalnego.

Pomysł zorganizowania Koncertu Mikołajkowego zrodził się w szkole jesienią, a w jego przygotowania włączyła się cała społeczność szkolna: dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne oraz uczniowie wraz z rodzicami. Dzięki współpracy szybko powstała ostateczna koncepcja koncertu i atrakcji towarzyszących. I tak: zadaniem dzieci i młodzieży było wykonanie ozdób świątecznych; rodzice uczniów przyjęli na siebie obowiązek upieczenia ciast i ciasteczek; zaś nauczyciele klas I-III odpowiedzialni byli za przygotowanie programu artystycznego. Przyjęto, iż Koncertowi Mikołajkowemu towarzyszyć będzie kiermasz słodkości i wspomnianych ozdób, a na miejsce spotkania organizatorzy wybrali salę widowiskową w budynku KOS, która już wcześniej wielokrotnie sprawdziła się w tej roli. 

Program artystyczny przygotowany na potrzeby koncertu w dużej mierze nawiązywał do nadchodzących świąt, ale także nie brakło w nim lokalnych akcentów folklorystycznych. Ze względu na nadchodzące święta, na program  złożyły się piosenki, układy taneczne, a także fragmenty prozy o tematyce bożonarodzeniowej. Nie bez znaczenia była także scenografia oraz typowo świąteczne atrybuty, które oddziałując na widzów i dopełniając się wzajemnie tworzyły stosowną atmosferę i klimat oraz pozwalały odczuć prawdziwą magię świąt. 

W trakcie prawie dwugodzinnego koncertu widzowie mogli podziwiać min. taniec Mikołajów, układ taneczny z parasolkami, a także z krzesłami. Na scenie kilkakrotnie pojawili się fantastycznie tańczący Górale i Krakowiacy oraz Krakowianki pięknie śpiewające pastorałki. Ciekawym pomysłem było także włączenie do koncertu fragmentów prozy, które dotyczyły tradycyjnych zwyczajów i obrzędów wigilijnych. Fragmenty te wybrane zostały z pozycji książkowych zakupionych przez łęgowską szkołę podstawową dzięki dofinansowaniu w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020”. Zasiadające na widowni dzieci przez cały czas trwania koncertu oczekiwały na przybycie z prezentami Świętego Mikołaja, któremu podczas wizyty w KOS towarzyszyły oczywiście Mikołajki.

Łęgowski Koncert Mikołajkowy okazał się pomysłem trafionym, gdyż zgromadził on liczną widownię, której niedzielne popołudnie uatrakcyjniły mające różne formy i stojące na najwyższym poziomie artystycznym występy. Dodatkowo, wykorzystane liczne atrybuty świąteczne, oprawa muzyczna i przemawiająca do wyobraźni scenografia oraz oświetlenie sprawiły, iż każdy z widzów zatęsknił za świętami i specyficzną atmosferą, jaka im zawsze towarzyszy. Pozostałe atrakcje tylko dopełniały całości – kiermasz pięknych i oryginalnych ozdób świątecznych oraz ciast sprawił, iż widzowie z ociąganiem opuszczali budynek KOS, gdyż tam właściwie święta się już rozpoczęły…

Tegorocznemu Koncertowi Mikołajkowemu towarzyszyła promocja trzeciego już numeru „Kuriera Łęgowskiego”, którego redaktorem naczelnym jest p. M. Czosnyka – autor min. obszernej publikacji o pałacu w Partyniu. W bieżącym wydaniu „Kuriera Łęgowskiego” poczytać można o ciekawych i ważnych dla tej miejscowości rocznicach oraz zasłużonych mieszkańcach i ich losach; znaleźć też można opracowanie stanowiące podsumowanie działalności łęgowskiego gimnazjum.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim żywi nadzieję, iż spektakularny sukces, jaki odniósł tegoroczny Koncert Mikołajkowy zachęci społeczność szkolną do kontynuowania tradycji i także w przyszłym roku koncert o podobnym charakterze zostanie zorganizowany. Korzystając ze sposobności Dyrekcja Szkoły składa serdeczne podziękowania i gratulacje uczniom klas najmłodszych za niezapomniany występ, który na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów. Szczególne słowa uznania Dyrekcja kieruje także do wychowawców tych klas – p. K. Kowalczyk, p. A. Zysek, p. M. Moskal oraz p. J. Ciukaj, które nie tylko były inicjatorami koncertu, ale także scenarzystami i choreografami przygotowującymi dzieci do występu scenicznego. Za wsparcie i pomoc Dyrekcja Szkoły dziękuje także uczniom i ich rodzicom, a także sołtysowi wsi – p. Robertowi Tryba.

 

  
Liczba odsłon: 282
Autor: SzP w Łęgu Tarnowskim
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
Spis Rolny 2020
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.