Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Święto 11- listopada rozpoczęło się tuż przed godziną 9, kiedy to w stronę kościoła parafialnego w Żabnie wyruszyły poczty sztandarowe, by uczestniczyć w nabożeństwie dedykowanym niepodległej Polsce. Tegoroczne świętowanie miało nieco inny charakter od poprzednich, bo zadecydowano o złożeniu w Pomniku Poległym za Ojczyznę dwóch urn z ziemią, pochodzącą z miejsc symbolicznych: Katynia i Bełżca. To w tych miejscowościach ginęli Żabnianie w okresie drugiej wojny światowej. I to właśnie ku ich pamięci urny spoczęły w pomniku.

Tuż po ceremonii w kościele, uczestnicy mszy prowadzeni przez Komendanta Gminnego OSP Jana Szpilskiego, udali się właśnie pod Pomnik Poległym, by tutaj dokonać aktu złożenia ziemi z Katynia i Bełżca. Towarzyszył temu rys historyczny, który przedstawił Przewodniczący Rady Żabna Przemysław Saładyga. Następnie, pełniącym wartę honorową harcerzom z 5 Drużyny im. Janusza Korczaka, pani Bogusława Koralewska oraz burmistrz Żabna Marta Herduś, przekazały urny do złożenia pod płytą Pomnika. Wraz z harcerką Dagmarą Fido, dokonano również odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która zawisła z tej okazji na monumencie.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć momentu na złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje, które przybyły na uroczystość. Tuż po,  pochód udał się w stronę Gminnego Centrum Kultury, by tutaj przeżyć dalszą część uroczystości. Na scenie ze specjalnie przygotowanym montażem słowno- muzycznym zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach, następnie przy akompaniamencie chóru, można było spróbować swoich sił śpiewając stare pieśni patriotyczne. Obchody zwieńczyła promocja książki Pawła Domańskiego, której treść koresponduje z aktem złożenia urn w Pomniku. Tego dnia książkę „Żabno jako sztetl. 1895-1905” wszyscy uczestnicy obchodów otrzymali bezpłatnie, a autor, chętnie rozdawał dedykacje, tuż po zakończeniu części oficjalnej.

Na uczestników obchodów czekał także poczęstunek potraw regionalnych przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Siedliszowic „U Tatara”.

Liczba odsłon: 733
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
Spis Rolny 2020
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.