Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Święto 11- listopada rozpoczęło się tuż przed godziną 9, kiedy to w stronę kościoła parafialnego w Żabnie wyruszyły poczty sztandarowe, by uczestniczyć w nabożeństwie dedykowanym niepodległej Polsce. Tegoroczne świętowanie miało nieco inny charakter od poprzednich, bo zadecydowano o złożeniu w Pomniku Poległym za Ojczyznę dwóch urn z ziemią, pochodzącą z miejsc symbolicznych: Katynia i Bełżca. To w tych miejscowościach ginęli Żabnianie w okresie drugiej wojny światowej. I to właśnie ku ich pamięci urny spoczęły w pomniku.

Tuż po ceremonii w kościele, uczestnicy mszy prowadzeni przez Komendanta Gminnego OSP Jana Szpilskiego, udali się właśnie pod Pomnik Poległym, by tutaj dokonać aktu złożenia ziemi z Katynia i Bełżca. Towarzyszył temu rys historyczny, który przedstawił Przewodniczący Rady Żabna Przemysław Saładyga. Następnie, pełniącym wartę honorową harcerzom z 5 Drużyny im. Janusza Korczaka, pani Bogusława Koralewska oraz burmistrz Żabna Marta Herduś, przekazały urny do złożenia pod płytą Pomnika. Wraz z harcerką Dagmarą Fido, dokonano również odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która zawisła z tej okazji na monumencie.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć momentu na złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje, które przybyły na uroczystość. Tuż po,  pochód udał się w stronę Gminnego Centrum Kultury, by tutaj przeżyć dalszą część uroczystości. Na scenie ze specjalnie przygotowanym montażem słowno- muzycznym zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach, następnie przy akompaniamencie chóru, można było spróbować swoich sił śpiewając stare pieśni patriotyczne. Obchody zwieńczyła promocja książki Pawła Domańskiego, której treść koresponduje z aktem złożenia urn w Pomniku. Tego dnia książkę „Żabno jako sztetl. 1895-1905” wszyscy uczestnicy obchodów otrzymali bezpłatnie, a autor, chętnie rozdawał dedykacje, tuż po zakończeniu części oficjalnej.

Na uczestników obchodów czekał także poczęstunek potraw regionalnych przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Siedliszowic „U Tatara”.

Liczba odsłon: 829
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
transport covid
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
RFIL
1 procent
Spis powszechny
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Azbest
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.