Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Od 2003 r. Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim patronuje Ojciec Św. Jan Paweł II. Niewątpliwie zobowiązuje to całą społeczność szkolną do zgłębiania Jego biografii i nauczania. Przybliżanie sylwetki tego Wielkiego Polaka umożliwia dzieciom i młodzieży poznawanie ponadczasowych wartości, które nie tylko stanowią filary nauczania Papieża, ale przede wszystkim uwidaczniały się w Jego sposobie życia i traktowania drugiego człowieka. We współczesnym dynamicznym i pełnym atrakcji świecie potrzebne są młodemu pokoleniu autorytety, które ułatwiają choć trochę uporządkować i zrozumieć otaczającą rzeczywistość, a przede wszystkim dać oparcie i punkt odniesienia.

Dla społeczności łęgowskiej szkoły podstawowej okazją do przypomnienia postaci Patrona - Ojca Św. Jana Pawła II - jest rokrocznie 16 października zwyczajowo obchodzony jako tzw. Dzień Papieski. Data ta jest jedną z najważniejszych w kalendarzu uroczystości szkolnych. Także i w tym roku Dzień Papieski stał się dla uczniów nauczycieli i rodziców okazją do świętowania i promowania wartości takich jak uczciwość, prawdomówność, empatia, tolerancja itp. Na te obchody święta szkoły złożyły się m.in. Msza Św. odprawiona w kościele parafialnym w Łęgu-Zamoście, krótki montaż słowno-muzyczny oraz okolicznościowe spotkanie w szkole. Na nabożeństwo celebrowane w asyście sztandaru szkoły, przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, uczniowie i ich rodzice, a także pracownicy szkoły z dyrekcją na czele. Homilię wygłosił ks. Antoni Augustyn, który nawiązywał do znaczących momentów w życiu Karola Wojtyły oraz interpretował niektóre myśli i powiedzenia papieża Polaka. Wzruszającym momentem Mszy Św. był bardzo wymowny gest wzajemnego przekazania sobie znaku pokoju, który zainicjował ks. prałat Antoni Augustyn. 

Po Mszy świętej zaprezentowany został program artystyczny, w którego przygotowanie i włączyli się nie tylko uczniowie, ale także i nauczyciele. Na tę część uroczystości złożyły się wiersze i piosenki, a także układ choreograficzny w wykonaniu uczniów klasy II i III oraz ich wychowawców. Deklamowane wiersze i śpiewane piosenki oraz narracja dotyczyły życia i podejmowanych przez papieża Jana Pawła II działań oraz inicjatyw, a przede wszystkim licznych pielgrzymek i ich efektów. Ważnym elementem tej integrującej całą społeczność szkolną imprezy była procesja wszystkich uczestników nabożeństwa pod stojący nieopodal kościoła pomnik Jana Pawła II oraz symboliczne zapalenie zniczy.

Tradycją Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim jest organizowanie po oficjalnych uroczystościach spotkania okolicznościowego w budynku szkoły, na które zapraszani są obecni i byli nauczyciele tej szkoły, przyjaciele oraz sympatycy szkoły, a także przedstawiciele władz lokalnych. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do wspomnień, ale także snucia planów na przyszłość.  W tym roku szkoła gościła min. p. Adama Biedronia - radnego powiatowego, Magdalenę Kardaś-Olesińską – wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Żabnie, Sebastiana Kiecia - radnego tej Rady, a także p. dyrektor łęgowskiego przedszkola - Renatę Kostrzewa. Zaproszenie przyjęli także sołtys wsi - p. Robert Tryba oraz liczni przedstawiciele grona nauczycieli-emerytów, których kariera zawodowa związana była ze szkołą. 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim podkreśla, że praca z dziećmi i młodzieżą związana z poznawaniem postaci patrona jest priorytetową, gdyż pozwala na kształtowanie istotnych cech charakteru młodego pokolenia łęgowian, a to z kolei w przyszłości może bardzo pozytywnie wpływać na ich wybory życiowe. 

   
Liczba odsłon: 339
Autor: szpłt
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.